Nagroda za wiedzę
07-12-2015

Nagroda za wiedzę

Data wydarzenia: 07-12-2015

Nagroda dla uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w konkursie wiedzy o AIDS oraz HIV.

Dnia 3 grudnia 2015 r. uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim włączyli się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS, obchodzonego pod hasłem ,,Żyjmy bez ryzyka” - poprzez udział w konkursie profilaktycznym wiedzy o AIDS oraz HIV. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim Agata Kmiecik.

Szkołę reprezentowały uczennice klasy Id: Agata Kmiecik, Karolina Pawłowska, Oktawia Gwiaździńska. W przygotowaniach uczennic do konkursu zaangażowana była Jadwiga Czerniga, kierownik internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

Konkurs odbył się w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim, w którym wzięło udział pięć szkół, z których każda wytypowała trzech przedstawicieli swojej szkoły. Łącznie w rywalizacji wzięło udział 14 uczniów. Zadaniem uczestników  było rozwiązanie testu wiedzy dotyczącej szeroko pojętych zagadnień na temat AIDS oraz HIV w czasie 45 minut.

Zwycięzców konkursu wyłoniła komisja oceniająca w składzie: Jolanta Rokosz - pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim, Seweryn Szymczyk - pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim oraz Małgorzata Kryczka - pielęgniarka szkolna z Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim.

Spośród osób, które uzyskały taką samą ilość punktów, przeprowadzono dogrywkę w formie pisemnej.

Napięcie trwało do końca. Uczennica ZSP w Kaliszu Pomorskim Agata Kmiecik zdobyła brązowy medal, który odebrała z rąk Dyrektor Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie Doroty Ławniczak, a także dyplom i świetne nagrody.

Komisja konkursowa wysoko oceniła wiedzę uczestników z zakresu problematyki wirusa HIV i choroby AIDS. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień działania wirusa HIV, przebiegu zakażenia, zachowań bezpiecznych i ryzykownych.

Serdeczne podziękowania należą się pani pedagog Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim Kamili Kulik, za zainspirowanie i integrowanie środowisk szkolnych do działań w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.