Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Filar pomocy
08-12-2015

Filar pomocy

Data wydarzenia: 08-12-2015

Zaproszenie Stowarzyszenia „Filar” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim na obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przyjęło jedenaście organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, ich rodziny oraz niezrzeszone osoby niepełnosprawne.

Uroczystość odbyła się w sobotę, 5 grudnia 2015 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Drawsku Pomorskim przy ulicy Kolejowej. Etatowy Członek Zarządu Janusz Garbacz w imieniu Zarządu Powiatu Drawskiego podziękował stowarzyszeniom za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością, za ich dobroć, wrażliwość, bezinteresowność, a także za współpracę, która  przyczynia się do integracji oraz wzrostu aktywności społecznej osób niepełnosprawnych. Do życzeń dołączył duet z Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy - Ośrodka Rehabilitacyjno - Kulturalnego w Drawsku Pomorskim Mateusz Kot i Mariusz Holewski (wolontariusz), odśpiewując dwie piosenki.

Tematem przewodnim konferencji był film pt. „Podaj rękę dojrzałości Twojego dziecka” nakręcony przez Michała Pędziwiatra i Urszulę Bolewicz (pracowników PDDS-OR-K w Drawsku Pom.). W roli głównej wystąpiła Monika Walter (uczestniczka Domu).

Celem spotkania było wsparcie rodziców osób niepełnosprawnych w wychowaniu i pokonaniu trudności w osiąganiu samodzielności ich dzieci. Aby osiągnąć możliwie optymalną samodzielność dziecka (osoby) niepełnosprawnej rodzina przechodzi wiele złożonych, trudnych procesów życiowych. W jaki sposób można rodzinie pomóc i wesprzeć opowiadały Marzanna Kuszyńska ze  Stowarzyszenia „Iskierka” w Szczecinie oraz Marta Jackowska i Sandra Ciesielska z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Szczecinie (FAR).

Swoimi doświadczeniami w pokonywaniu barier do samodzielności i równego traktowania swojego synka Kubusia podzieliła się mama Małgorzata Antosiak ze Złocieńca, której dziecko objęte jest projektem FAR pt. „Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim”.

Organizacje, które uczestniczyły w spotkaniu to Towarzystwo Przyjaciół Dzieci „Misiaki” ze Złocieńca, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Dzieciom z Niepełną Sprawnością Ruchową z Kalisza Pomorskiego, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z Drawska Pomorskiego, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Drawska Pomorskiego, Stowarzyszenie Klubu Abstynenta „Ametyst”, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych - „Otwórzmy serca”, Stowarzyszenie „Kiwanis International Klub” z Czaplinka, Stowarzyszenie „Semafor” ze Złocieńca  i Stowarzyszenie „Seniorów” z Drawska Pomorskiego.

Obecni na spotkaniu byli również dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele jednostek pomocy społecznej z gmin i Powiatu Drawskiego, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego oraz członkowie Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone corocznie 3 grudnia. Głównym celem tego Dnia jest zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej i podkreślenie konieczności działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Organizacja konferencji została dofinansowana z budżetu Powiatu Drawskiego.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona