Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Pod patronatem Uniwersytetu
21-12-2015

Pod patronatem Uniwersytetu

Data wydarzenia: 21-12-2015

W dniach 9-11 grudnia 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim udali się na zajęcia na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Były to kolejne z cyklu lekcji prowadzonych przez wykładowców uczelni w ramach umowy o patronacie szczecińskiego PUM nad klasami medyczno - politechnicznymi kaliskiego Liceum.

Celem odbywających się cyklicznie wyjazdów jest poszerzenie wiedzy z zakresu chemii i biologii. W zajęciach uczestniczą uczniowie, którzy swoją przyszłość wiążą z wyborem zawodu związanego z medycyną. Zajęcia te są uzupełnieniem lekcji fakultatywnych przygotowujących do egzaminu maturalnego z biologii i chemii, które to zajęcia w kaliskiej szkole odbywają się już od klasy pierwszej.

W ciągu trzech dni pobytu w Szczecinie uczniowie zapoznali się z biologią i chemią o strony praktycznej. W trakcie zajęć z biologii, prowadzonych przez dr n. med. Martę Grabowską uczniowie prowadzili obserwacje mikroskopowe. Na anatomii, u dr  n. med. Ewy Adamiec, młodzież omawiała układ oddechowy. W czwartkowe popołudnie licealiści udali się do prosektorium. Główną atrakcją zajęć z chemii była samodzielna praca na spektrofotometrze, dodatkowo uczniowie oswajali się ze sprzętem laboratoryjnym i samodzielnie wykonywali doświadczenia, poznali zasady chromatografii, przypomnieli pojęcia: koloidy, efekt Tyndalla.

Dr Iwona Noceń, po zajęciach pogratulowała uczniom ogromnych postępów, odwagi i życzyła dalszych sukcesów. Wyjazd był bardzo udany. Dzięki tym zajęciom uczniowie poczuli większą motywację do wyboru studiów na kierunkach medycznych, na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Opiekunami 38 osobowej grupy byli: Katarzyna Drab, Renata Effenberg-Nawrot, Anna Józiak i Karol Kalina.

- Dziękujemy pani Emili Grabowskiej- Grządziel oraz pani Annie Józiak, za zorganizowanie wyjazdu, oraz panu Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Maciejowi Rydzewskiemu, za wsparcie i umożliwienie nam rozwoju własnych pasji i zainteresowań - MÓWI Justyna Janiak, a Laura Umińska dodaje: -Szczególne podziękowania kierujemy do wykładowców i władz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego za patronat nad klasami medyczno - politechnicznymi i kontynuację efektywnej współpracy z kaliskim Liceum.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona