Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Zagadki historii
20-01-2016

Zagadki historii

Data wydarzenia: 20-01-2016

JEZIORO TAJEMNIC. Wczoraj (19.01.2016 r.) pasjonaci historii i eksploracji z Czaplinka byli gośćmi Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego. Tymczasem o sobotniej konferencji, która odbędzie się w Czaplinku, napisał „Polska The Times”. Obszerny materiał na temat zagadek jeziora znajdzie się także w piątkowym „Głosie Drawska”.

  Podczas spotkania omawiano zagadnienia związane z historią i eksploracją jeziora Drawsko. Pojawiły się nowe tropy i opowieści, mogące pomóc w odnalezieniu zatopionych artefaktów, w tym okrętów podwodnych z czasów II Wojny Światowej. Żywej dyskusji towarzyszyła prezentacja pierwszych znalezisk i dokumentów a także ciekawostek związanych z najbliższymi okolicami Jeziora.
   Jedną z najbardziej zaskakujących informacji była wzmianka o powieści historycznej „Łaskawe” autorstwa Jonathan Littella, w której pojawiają się miejscowości powiatu drawskiego, zaś główny bohater wypoczywał nad jeziorem Drawsko, uchodzącym w czasie wojny ze rejon bezpieczny. Interesujące, że miał on dojechać na miejsce tzw. „Berlinką”, nigdy nie ukończoną autostradą, po której liczne pozostałości do dziś znajdują się na terenie powiatu drawskiego. Ta ponad 1000-stronicowa powieść wydana we Francji w 2006 roku zdobyła Nagrodę Goncourtów oraz wyróżnienie Akademii Francuskiej i osiągnęła status światowego bestsellera.
    Inna ciekawostka, to informacja o szczątkach wieży do ćwiczeń skoków spadochronowych, które mają znajdować się w okolicach Żerdna. Jeden z rozmówców wskazał także na powojenne artefakty znajdujące się na półwyspie przy m. Uraz, które czekają jeszcze na zbadanie. Rozmówcy omówili również kwestię zamieszkiwania jeziora przez endemity, w tym tzw. „kraba reliktowego”. Jednym z tematów była zagadkowa budowy dna jeziora, które powstało w miejscu skrzyżowania rynien polodowcowych. Wynika z tego pewna trudność w dokładnym zmierzeniu głębokości Drawska, zaś ta oficjalnie podawana niekoniecznie musi być ostateczną.
     W spotkaniu uczestniczył m.in. dr Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego „Huzar” z Koszalina, Mariusz Kapczuk, znalazca guzika z umundurowania Kriegsmarine w Czaplinku, Zbigniew Januszaniec, który zaprezentował interesujące materiały o dużej wadze historycznej, a także aktywni rozmówcy: Maciej Zakrzewski, Romuald Czapski, Marcin Krężel, Marian Cuber, Piotr Janicki, Robert Patrzyński, Andrzej Pękalski, Marian Łącki, Jarosław Łysko i Tomasz Jasyk.
   W podsumowaniu Starosta podkreślił wagę zaangażowania pasjonatów z Czaplinka w to przedsięwzięcie, mające na celu między innymi spopularyzowanie jeziora w zupełnie nowym kontekście poszukiwań historycznych. Ustalono, że konieczne są dalsze badania tego frapującego zagadnienia, ponieważ przy tak ogromnym spiętrzeniu zagadek, pojawia się więcej pytań, niż odpowiedzi…
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona