Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Konferencja "Jezioro Tajemnic"
25-01-2016

Konferencja "Jezioro Tajemnic"

Data wydarzenia: 25-01-2016

Nie można całkowicie wykluczyć że nad jeziorem Drawsko istniał tajny ośrodek szkoleniowy dla komandosów pływających w małych łodziach podwodnych. Tę i inne sensacyjne tezy omawiano podczas sobotniej (23.01.2016 r.) konferencji w czaplineckim LO.

   Otwarta przez Starostę Stanisława Kuczyńskiego konferencja popularnonaukowa „Jezioro Drawsko –Jezioro Tajemnic” przyciągnęła ponad sto osób z różnych części powiatu drawskiego i nie tylko. W wydarzeniu tym uczestniczył również Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego Stanisław Mikołajczyk, Wicestarosta Jacek Kozłowski, Zastępca Burmistrza Czaplinka Zbigniew Dudor, przedstawiciele mediów, kultury, pasjonaci historii i eksploracji oraz miłośnicy Powiatu Drawskiego.
   Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Maciej Franz. Już na początku poinformował, że podobny ośrodek szkoleniowy istniał nad jeziorem Maggiore w północnych Włoszech. Jego działalność była tajna, a prawdziwy charakter został ukryty poprzez nadanie mu pozorów zupełnie innego rodzaju działalności. To otwiera pole do dalszych spekulacji nad tym, co tak naprawdę działo się przed laty nad jeziorem Drawsko. Poznanie jednoznacznej odpowiedzi wymaga długotrwałych, szczegółowych badań. Maciej Franz to profesor nadzwyczajny na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor Akademii Marynarki Wojennej, wykładowca w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM w Poznaniu. Specjalizuje się m.in. w dziejach wojskowości nowożytnej, czy historiografii wojskowej.
   Prelekcje wygłosili również inni znakomici wykładowcy, w tym dr Andrzej Ossowski, adiunkt w Zakładzie Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, dr Łukasz Gładysiak, właściciel Studio Historycznego Huzar w Koszalinie, dziennikarz, redaktor prowadzący ilustrowanego magazynu historycznego „Militaria XX wieku. Wydanie Specjalne”, Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Mikołaj Klorek, kierownik komórki edukacji w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Piotr Brzeziński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Archeologii Militarnej Pomorze z siedzibą w Szczecinie, Maciej Wyszkowski, prezes Fundacji Pasje z siedzibą w Szczecinie oraz Grzegorz Kruk, twórca i właściciel marki Pomorski Produkt Markowy z siedzibą w Koszalinie.
 
   Organizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku i Studiem Historycznym Huzar z Koszalina. Partnerem konferencji było Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Fundacja Pasje z siedzibą w Szczecinie, Arado Fabryka Historii z Kamiennej Góry, Właściciel Pomorskiego Produktu Markowego – Studio Reklamy Kruart w Koszalinie. Patronat medialny roztoczył „Głos Koszaliński. Dziennik Pomorza Środkowego” oraz Ilustrowany Magazyn Historyczny „Militaria XX wieku”.
 
   Czy do jeziora zapadł się przed wiekami plac ćwiczebny wojska? Czy żyją w nim nietypowe organizmy, nigdzie niespotykane endemity? Czy mogą się w nim znajdować także inne, nie mniej zagadkowe historyczne wraki? Do tych oraz innych tematów wrócimy w kolejnych artykułach poświęconych temu frapującemu tematowi.

Krótka relacja filmowa z Konferencji:
Relacja Radio Szczecin:
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona