Monografia „Poligon Drawski w trzech odsłonach" opisuje historię poligonu i okolicznych terenów. Jej autorem jest dr Zbigniew Mieczkowski, emerytowany pułkownik Wojska Polskiego, autor wielu artykułów i publikacji z zakresu historii regionalnej.
Podczas uroczystości, jej Autor Zbigniew Mieczkowski przedstawił historię i okoliczności powstania książki, jak również krótko opowiedział co znajdziemy wewnątrz. Interesująca prezentacja zaciekawiła obecnych, którzy wysłuchali jej z dużą przyjemnością.
Przytoczmy słowo wstępne do książki, kierowane przez Starostę do Czytelników:
Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!
Do Waszych rąk trafia niezwykła, drobiazgowa i staranie opracowana „biografia”. Biografia jakże istotna, ponieważ dotyczy życiorysu jednego z najbardziej zasłużonych obywateli tych ziem - drawskiego poligonu. Właśnie mija 70 lat istnienia Jednostki Wojskowej w Olesznie k. Drawska Pomorskiego.
Podzielona na trzy części książka sięga jednak czasów znacznie wcześniejszych. Przeprowadzona identyfikacja historyczna terenu obejmuje bowiem kilka stuleci. Jak doszło do powstania poligonu? Dlaczego wybrano właśnie tę lokalizację? Co było wcześniej w tym miejscu? Z pewnością niejeden z nas zdawał sobie te pytania. Odpowiedzi znajdują się na kolejnych kartach tej wciągającej niczym powieść kryminalna historii. Bo przyznać trzeba, że praca włożona w jej napisanie była iście detektywistyczna.
Ze swej strony pragnę zachęcić do spojrzenia na poligon z innej perspektywy. Z perspektywy bardziej ludzkiej. Bo, choć jest to ośrodek militarny, a rok 2015 obfituje w manewry i spotkania różnych formacji wojskowych z całego świata, to tak naprawdę nie spotykają się na nim tylko żołnierze. Spotyka się tu przede wszystkim człowiek z człowiekiem, a o utrwalenie tego wizerunku bardzo dobrze dbają władze jednostki. Amerykanin z Polakiem, Kanadyjczyk z Niemcem, Litwinem, Brytyjczykiem, czy Francuzem wspólnie przeżywają różne uroczystości, robią zakupy, zwiedzają region i uczestniczą w życiu publicznym lokalnej społeczności. W Powiecie Drawskim ogniskują się spojrzenia ludzi z całego świata, wzbogacając region nie tylko kulturowo. Wiemy, że wielu żołnierzy zachwyconych pięknem okolicy wraca tu już prywatnie, a ich pobyty służą utrwalaniu zawartych na miejscu znajomości i przyjaźni.
W tym krótkim wstępnie nie mogę pominąć ogromnego znaczenia ekonomicznego tej jednostki. To nie tylko podatnik pozwalający na rozwój gmin, ale także ogromny pracodawca korzystający z zasobów naszej ziemi. Perspektywy rozwojowe pozwalają przypuszczać, że sytuacja będzie jeszcze lepsza, zaś Poligon Drawski pozostanie Ambasadorem Pokoju. Czego wszystkim życzę!
Autor książki wraz z Komendantem CSWL płk Markiem Gmurskim dziękując za współpracę
i zaangażowanie w wydaniu książki „Poligon Drawski w trzech odsłonach” wręczyli publikacje osobom, które najbardziej przyczyniły się do jej powstania. Komendant CSWL Drawsko wręczył pamiątkowy ryngraf Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michałowi Jachowi oraz Zbigniewowi Mieczkowskiemu.
W uroczystości udział wzięli m.in.: gen. Broni Zdzisław Goral, Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski, Wójt Gminy Wierzchowo Jan Szewczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwo Drawsko Zbigniew Łukomski, przedstawiciele powiatu łobeskiego i stargardzkiego; Komendant 16. Wojskowego Oddziału Gospodarczego ppłk Paweł Mela, Komendant WŻW Oleszno mjr Szymon Zadrożny, Szef Węzła Łączności w Olesznie st. chor. sztab. Dariusz Kamiński, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji kombatanckich, reprezentanci instytucji, firm i zakładów pracy, przedstawiciele wojsk sojuszniczych, a także kadra i pracownicy wojska CSWL Drawsko.
Starosta Drawski licząc na dalszą współpracę Powiatu Drawskiego z CSWL Drawsko wyraził zadowolenie z dotychczasowych wspólnych osiągnięć, życząc wszystkim wielu sukcesów w działalności zawodowej i społecznej.