Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Zawitali nawet do biura Świętego Mikołaja
08-02-2016

Zawitali nawet do biura Świętego Mikołaja

Data wydarzenia: 08-02-2016

W ostatnim tygodniu stycznia 2016 roku grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim przebywała w fińskiej miejscowości Kemi na międzynarodowych spotkaniach uczniów w ramach realizowanego w LO w Kaliszu Pomorskim projektu Erasmus+.

Projekt ten realizowany jest już drugi rok, a jego głównymi tematami są sprawy związane z kryzysem ekonomicznym i sposobami jego przezwyciężania. Razem z kaliską szkołą w projekcie uczestniczą uczniowie szkół średnich w Niemczech (SchwabischGmund), Hiszpanii (Caceres) oraz Finlandii (Kemi). Ostatni wyjazd do fińskiego Kemi był już trzecim z kolei. Podczas tych międzynarodowych warsztatów uczniowie koncentrowali się głównie na sprawach pomocy społecznej w poszczególnych krajach, bezrobociu oraz budżetach lokalnych.
Pierwszy dzień upłynął uczestnikom na prezentacji tematu funkcjonowania pomocy społecznej w ich krajach. Odbyło się także spotkanie z Burmistrzem Kemi oraz dyskusja o problemach socjalnych lokalnych społeczności. Wieczorem odbyły się międzynarodowe zawody sportów zimowych – zapasy w śniegu, hokej na lodzie, bieg na czteroosobowych nartach, czy wyścigi sań.
W kolejnym dniu uczniowie prowadzili zajęcia w szkole podstawowej w Kemi. Przygotowali wcześniej gry i zabawy popularne w poszczególnych krajach i prezentowali je uczniom klas I-III, jak również swoim zagranicznym kolegom i nauczycielom. Wszyscy mieli wiele zabawy.
Następne dni upływały na zaznajamianiu się z fińską gospodarką i wycieczkach do miejsc ważnych w Finlandii ze względu na wpływ na ekonomię państwa. Uczniowie odwiedzili kopalnię w Kemi, hutę stali w Tornio, a także biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi.
Po każdym intensywnym dniu, uczniowie mogli zapoznać się z tradycyjną fińską kuchnią oraz uczestniczyć w licznych atrakcjach przygotowanych przez fińskich gospodarzy.
Projekt będzie realizowany w kaliskim liceum jeszcze przez najbliższy rok szkolny. Kolejne międzynarodowe spotkania odbędą się właśnie w Kaliszu Pomorskim, gdzie spotkają się uczniowie z Finlandii, Hiszpanii i Niemiec. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona