Obchody 71. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego
18-02-2016

Obchody 71. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego

Data wydarzenia: 18-02-2016

W dniu 16 lutego 2016 r. delegacje władz Powiatu Drawskiego, Kalisza Pomorskiego oraz przedstawiciele szkół i instytucji złożyli wieńce, wiązanki i znicze pod pomnikiem „Tym co przywracali polskość tej ziemi” w Kaliszu Pomorskim. Powiat reprezentował Etatowy Członek Zarządu Powiatu Janusz Garbacz, Dyrektor kaliskiego ZSP Maciej Rydzewski oraz uczniowie tej szkoły.

W dalszej kolejności w Pałacu Wedlów odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczył także Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, przedstawiciele kaliskiej Rady Miejskiej, szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia miasta i regionu.
W atmosferę pierwszych miesięcy i lat po wojnie na Pomorzu Zachodnim i w Kaliszu Pomorskim oraz związane z nimi migracje niemieckiej i polskiej ludności wprowadził uczestników spotkania pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Szulc.
Po krótkim przerywniku muzycznym w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim pod kierunkiem Stanisławy Górnik, w tajniki historii kaliskiego zamku przeniosła zebranych młodzież z liceum w Kaliszu Pomorskim, prezentując referat miłośnika historii Kalisza Pomorskiego Bogumiła Kurylczyka. Młodzież z Liceum w Kaliszu Pomorskim należąca do Grupy Teatralnej „Klepsydra” prowadzonej przez Joannę Mączkowską wykonała piosenki o refleksyjnym charakterze. Ostatnim prelegentem był pasjonat historii regionalnej Mariusz Garbacz, który opowiadał o przedmiotach codziennego użytku pozostawionych przez ludność niemiecką i ich „oswajaniu” przez polskich osiedleńców od 1945 roku.
Podsumowaniem spotkania i uroczystości była wystawa artefaktów z okolic Kalisza Pomorskiego i Powiatu Drawskiego pochodzących z Izby Wsi w Pomierzynie, Izby Pamięci w Liceum w Kaliszu Pomorskim oraz zebranych i przygotowanych przez kolekcjonera pamiątek historycznych Wiesława Piotrowskiego oraz Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji”. Spotkanie prowadziła nauczycielka języka polskiego z Liceum w Kaliszu Pomorskim Aleksandra Radecka.
Miłym akcentem dla kombatantów zamieszkujących Kalisz Pomorski i okoliczne miejscowości były wizyty delegacji uczniów z Liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Wójciaka, którzy wręczali im kwiaty i pamiątkowe dyplomy.
W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego oraz sponsorzy – Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim i Nadleśnictwo w Kaliszu Pomorskim.