Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” młodzież z Kalisza rozpoczęła o godz.12.30 projekcją filmu „Pseudonim Anoda". Film opowiada o Janie Rodowiczu ps. „Anoda", bohaterze z książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec". Żołnierz batalionu Zośka, uczestnik słynnej akcji pod Arsenałem, a następnie powstania warszawskiego, kawaler najwyższych orderów i odznaczeń, mimo, że po wojnie nie należał do żadnych organizacji wojskowych został zatrzymany, a następnie skatowany na śmierć przez komunistycznych oprawców. Po filmie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o Żołnierzach Wyklętych.
O godz. 14.00 młodzież z kaliskich szkół: Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum ustawiła się do biegu ulicznego ku czci Wyklętych. Na starcie z uczestnikami spotkali się Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego Tomasz Kołtun, przedstawicielka Starosty Drawskiego, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Jolanta Banaszek oraz Dyrektor kaliskiego ZSP Maciej Rydzewski. Rozstrzygnięto także kolejny konkurs, na najbardziej patriotyczny strój. Przez kilkanaście minut młodzież biegła ulicami miasta w hołdzie Bohaterom Niezłomnym.
Po biegu i krótkim odpoczynku, o godz. 15.00 w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim, ksiądz Piotr Śmiechura odprawił mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych, w której uczestniczyli uczniowie z kaliskich szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta.
Delegacja młodzieży z ZSP w Kaliszu Pomorskim złożyła również kwiaty i zapaliła znicz na grobie Kazimierza Przybysławskiego, nauczyciela z Kalisza Pomorskiego, podporucznika Armii Krajowej o pseudonimie „Młot”, Żołnierza Wyklętego, prześladowanego i więzionego przez reżim komunistyczny w czasach stalinowskich.
Po kilkudziesięciu latach wymazywania z pamięci narodu bohaterów zbrojnego powstania antykomunistycznego, dziś staramy się przekazać młodzieży wartości, dla których walczyli i umierali Żołnierze Wyklęci.
Głównym organizatorem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Pomorskim był nauczyciel historii w ZSP w Kaliszu Pomorskim Krzysztof Wójciak wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Stowarzyszeniem „Strzelec”, działającym przy kaliskim Liceum.