Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Wystawa rysunków uczniów kaliskiego Liceum
23-03-2016

Wystawa rysunków uczniów kaliskiego Liceum

Data wydarzenia: 23-03-2016

W dniu 18 marca 2016r. w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy, która po raz pierwszy prezentuje szerszej publiczności ponad czterdzieści rysunków uczniów i absolwentów kaliskiego Liceum.

W piątek, 18 marca 2016r.  nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej przez młodzież z grupy plastycznej działającej w Liceum w Kaliszu Pomorskim oraz jej opiekuna Zbigniewa Kowalskiego we współpracy z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim.
Panu Zbigniewowi Kowalskiemu, który uczy młodzież rysunku oraz uzdolnionym artystom, dziękowali: dyrektor Liceum Maciej Rydzewski i Aneta Olszacka, Wicedyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Autorzy prac to licealiści z klas pierwszych, drugich i trzecich, między innymi: Maciej Rumowski, Aleksandra Biegniewska, Oktawia Gwiaździńska, Aleksandra Rogan i wielu innych. Wystawa ma charakter retrospektywny, dlatego niektóre dzieła należą do obecnych  absolwentów, m.in. do Ady Siodłowskiej, Hanny Przytarskiej, Magdaleny Biegniewskiej, Karoliny Wybrańskiej, czy Doroty Głowackiej. Wyboru prac dokonał Zbigniew Kowalski. Decydowało ciekawe ujęcie i różnorodna tematyka. Wszystkie rysunki powstały podczas dodatkowych zajęć, które prowadzi Zbigniew Kowalski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Idea, by je pokazać szerszej publiczności, spotkała się ze zrozumieniem zarówno dyrekcji kaliskiego Liceum jak i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.   
- To wspaniały pomysł, pewien rodzaj konfrontacji dla młodych artystów z tymi, którzy je oglądają. To umożliwia spojrzenie na swoje prace z pewnego dystansu. Jest to pierwsza taka wystawa, dzięki niej mieszkańcy gminy Kalisz Pomorski mogą przekonać się, ilu utalentowanych młodych ludzi żyje obok nich – mówi Zbigniew Kowalski i dodaje: -  Na zajęciach uczniowie się otwierają. To nie są zwykłe lekcje. Rozmawiamy o sztuce, o podróżach. Uczymy się zauważać świat inaczej. Oni wiedzą w praktyce, co to jest komponowanie i kreowanie.
Efekty pracy są widoczne już od kilku lat, młodzież wybiera studia artystyczne lub kierunki z nimi spokrewnione. By się na nie dostać, musi zdać egzamin z rysunku, co nie jest łatwym zadaniem.
W otwarciu wystawy wzięły udział klasy pierwsze kaliskiego Liceum. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem podziwiali talenty swoich rówieśników.
- Myślę, że te prace zainspirowały niektórych do rozwijania swoich zainteresowań i otworzyły na dostrzeganie piękna w sztuce- komentuje Aleksandra Radecka, wychowawca klasy pierwszej o profilu dziennikarsko-artystycznym.
Wystawę można oglądać jeszcze przez trzy tygodnie. Dziękujemy za udostępnienie sali oraz pomoc w organizacji wystawy dyrekcji i pracownikom  Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.  
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona