Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Bohaterowie niezłomni - literacko
07-04-2016

Bohaterowie niezłomni - literacko

Data wydarzenia: 07-04-2016

Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim Aleksandra Rogan z klasy 1c została laureatką finału V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Zajęła trzecie miejsce w kategorii prac literackich ze szkół ponadgimnazjalnych.

Finaliści konkursu, a wśród nich Ola, pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Wójciaka, wzięli udział w jego uroczystym podsumowaniu – zgrupowaniu laureatów w Lublinie, w dniach 3 – 4.04.2016r.
Program zgrupowania był bardzo bogaty. Laureaci konkursu mieli okazję do spotkania z kombatantami – żołnierzami walczącymi z reżimem komunistycznym po drugiej wojnie światowej oraz dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Na spotkaniu byli obecni m. in. por. Henryk Atemborski ps. „Pancerny” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, prawdopodobnie ostatni żyjący żołnierz słynnej  Brygady Świętokrzyskiej NSZ, Janusz Niemiec – syn Antoniego Żubryda, ps. „Zuch”, oficera i dowódcy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, najmłodszy więzień polityczny w Polsce, który miał 5 lat gdy został uwięziony,  Magdalena Zarzycka-Redwan – urodzona w więzieniu komunistycznym na Zamku Lubelskim, gdzie w szpitalu więziennym spędziła pierwsze dwa lata życia. Szczególnym momentem było dla Oli spotkanie z synem bohatera jej pracy Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, Adamem Brońskim.
Po spotkaniu z bohaterami młodzież i opiekunowie przeszli pierwszym w Polsce „Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie. Następnie wzięli udział w retrospektywie filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
Następnego dnia rano laureaci konkursu zwiedzali Lublin. Kulminacyjnym punktem zgrupowania było uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w sali błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Cała uroczystość była bardzo podniosła i zgromadziła licznych oficjeli na czele z Zastępcą Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministrem Janem Kasprzykiem. 
Ola odebrała nagrodę za esej historyczny poświęcony refleksjom z pamiętnika Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Opiekunem Oli był Dyrektor ZSP Maciej Rydzewski.
 
Link do strony z wynikami konkursu:http://konkurswykleci.pl/2016/03/25/wyniki-2-etapu-ogolnopolskiego-v-edycji-konkursu-zolnierze-wykleci-bohaterowie-niezlomni/
 
 
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona