Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Rescue Team doskonali umiejętności
18-04-2016

Rescue Team doskonali umiejętności

Data wydarzenia: 18-04-2016

Zanim strażak wejdzie do odpowiedniego pomieszczenia musi w pełnym umundurowaniu i ze sprzętem przebiec na bieżni dystans 1 km, wejść po drabinie 30 m, poradzić sobie z ciężarem równym ciężarowi szafy oraz spędzić czas na rowerze stacjonarnym, aby być bardziej zmęczonym. Tak wygląda trening w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornym Sulinowie, gdzie pojechali licealiści z Czaplinka.

W środę 13. kwietnia grupa ratownicza Rescue Team z Liceum Ogólnokształcącego im. 3 DSK w Czaplinku wraz z opiekunem Jarosławem Tarnowskim odbyła wyjazd szkoleniowy do Bornego Sulinowa. Celem wyjazdu było zapoznanie się z technikami ratowania ludzi w sytuacjach skrajnie niebezpiecznych.
Pobyt rozpoczął się od wykładu o tym jak pomagać poszkodowanym, którzy ulegli wypadkowi samochodowemu. W trakcie prelekcji zaprezentowano film z  działań strażaków na miejscu wypadku. Po zakończeniu wykładu pokazano specjalistyczny sprzęt, którego używają strażacy.  
Następie na specjalnie przygotowanym placu przedstawiono pokaz ratowania ludzi poszkodowanych w wyniku kolizji dwóch samochodów. Znajdował się tam również samolot, autobus oraz dwa tramwaje. Podczas pokazu zaprezentowano działanie jednostki na miejscu wypadku. Najważniejszym elementem jest zabezpieczenie pojazdu. Trzeba sprawdzić czy nie wylewa się benzyna lub czy z silnika nie unosi się dym. Miejsce wypadku zostało zabezpieczone przez dwa wozy strażackie i słupki ostrzegawcze. Cała akcja polegała na przetransportowaniu poszkodowanego w bezpieczne miejsce i udzielenie mu pierwszej pomocy do przyjazdu karetki pogotowia. W tym samym czasie kierujący działaniami zdawał relację do jednostki. Grupa ratownicza zobaczyła dwa takie pokazy. Po każdym z nich strażacy analizowali swoje błędy i starali się je poprawiać.     
Kolejnym elementem szkolenia była komora dymna, gdzie odbywa się symulacja pożaru mieszkania. Wielu strażaków odpada w tej części testu. Ci którzy go przejdą, zostają przekierowani do specjalnego pokoju, gdzie czeka ich symulacja pożaru mieszkania. Poruszają się oni w specjalnym, zadymionym labiryncie w całkowitej ciemności z dźwiękami rozprzestrzeniającego się pożaru, wybuchów czy krzyków dzieci. Pod koniec labiryntu strażak jest wystawiony na działanie temperatury, zbliżonej do temperatury ognia. Oczywiści strażak jest obserwowany przez kamerę termowizyjną i w razie wypadku wyciągany z pomieszczenia. Na koniec kadet wchodzi do pokoju, gdzie musi znaleźć i wynieść kukły o wadze dorosłego człowieka i dzieci. Jest to test, który musi przejść każdy, kto chce się dostać do Państwowej Straży Pożarnej. Co kilka lat powtarza go każdy strażak.
Czaplinecka grupa ratownicza poznała wiele technik ratowniczych, dzięki temu będzie mogła udoskonalać swoje umiejętności. Kolejny wyjazd już niedługo. Grupa Rescue Team pragnie złożyć serdeczne podziękowania kierownictwu i instruktorom Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornym Sulinowie za możliwość przyjazdu oraz pokazu szkoleniowego.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona