PUP realizuje program, na który otrzymał dofinansowanie w wysokości 140 500,00 złotych.
W programie zaplanowano wsparcie poprzez realizację:
- prac interwencyjnych (4 osoby na okres 6 miesięcy)
- staży (10 osób na okres 6 miesięcy)
- robót publicznych (6 osób na okres 3 miesięcy)
Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą zatrudnienie osób po 50 roku życia ?
Pracownicy powyżej 50 roku życia nie tylko mają większe doświadczenie, ale także są bardziej lojalni wobec firmy. Ponadto Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zatrudnić osoby powyżej 50 roku życia, mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Pracodawca, który zatrudnia pracownika w wieku 50+ jest przez okres 12 miesięcy zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o ile osoba ta w okresie 30 dni przed zatrudnieniem była zarejestrowana w urzędzie pracy. W momencie zatrudnienia osoby, która ukończyła 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn) zwolnienie to jest bezterminowe i przysługuje zarówno w przypadku obecnych pracowników, jak również osób nowo zatrudnionych.
Kolejnym wsparciem pracodawców jest skrócenie okresu opłacania urlopu chorobowego. W momencie, kiedy choruje młodszy pracownik, pracodawca zobowiązany jest wypłacać mu 80% wynagrodzenia przez okres 33 dni. W przypadku, kiedy choruje pracownik 50+ pracodawca zapłaci tylko za 14 pierwszych dni absencji chorobowej. Za pozostały czas nieobecności w pracy, czyli od 15 dnia choroby zapłaci ZUS w postaci zasiłku chorobowego.
Dzięki dodatkowemu wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim Pracodawca może uzyskać pomoc przy zatrudnieniu pracownika po 50 roku życia w formie stażu, prac interwencyjnych lub robót publicznych.
Jak realizowane są zaplanowane w programie formy wsparcia?
Staż w ramach programu może odbywać się przez okres do 6 miesięcy, na podstawie umowy zawartej między pracodawcą a urzędem pracy, wg. programu określonego w umowie. Urząd sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego i wypłaca mu stypendium w wysokości zgodnej z obowiązującymi stawkami i wskaźnikami.
Prace interwencyjne zgodnie z programem realizowane będą przez okres 6 miesięcy. Organizując prace interwencyjne, Pracodawca otrzyma refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej kwoty zasiłku dla bezrobotnych oraz składki na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę zawsze na podstawie umowy o pracę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej między pracodawcą a powiatowym urzędem pracy.
Roboty Publiczne to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez powiaty - z wyłączeniem prac organizowanych w urzędach pracy - gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką: ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków. Starosta zwraca organizatorowi robót publicznych, który zatrudnił skierowanych bezrobotnych przez okres do 6 miesięcy, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych.
Zapraszamy do współpracy Pracodawców zainteresowanych wsparciem na zatrudnienie osób po 50 roku życia.