Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Ziarno prawdy
28-04-2016

Ziarno prawdy

Data wydarzenia: 28-04-2016

Zachowany na Starym Cmentarzu w Kaliszu Pomorskim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow, której członkowie zasłynęli przed rokiem 1945 jako przedsiębiorcy budowlani i architekci, wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Tym bardziej, iż legendy łączą to miejsce podziemnym tunelem z Pałacem, a Pałac z Kościołem. Śladem tych żywych do dzisiaj podań podążają uczniowie kaliskiego Liceum, realizując projekt poszukiwania ziarna prawdy w najbardziej popularnej, miejscowej legendzie.

Warsztaty historyczne, prowadzone przez Bogumiła Kurylczyka wspólnie z Joanną Mączkowską rozpoczęto 21 kwietnia od wycieczki na Stary Cmentarz przy ul. Wolności i obejrzenia grobowca. Uczniowie dowiedzieli się o zasługach rodziny Wittchow, w tym seniora rodu Alberta (założyciela firmy w roku 1886), w powstaniu gmachów użyteczności publicznej w Kaliszu Pomorskim, a także rozwoju przemysłu w mieście. Bo obok Cmentarza, gdzie w roku 1919 stanęła rodzinna willa (dziś na tym miejscu jest Bank Spółdzielczy), funkcjonowała ich prywatna wytwórnia materiałów budowlanych oraz napędzany maszyną parową tartak wraz z zakładem produkcji fornirów.
Po przeanalizowaniu faktów uczniowie doszli do jednoznacznego wniosku, że na początku XX wieku, kiedy powstał grobowiec rodziny Wittchow, nikt – a już zwłaszcza potrafiący myśleć ekonomicznie przedsiębiorcy - nie mieli żadnego racjonalnego powodu, by łączyć grobowiec podziemnym tunelem z Pałacem. Tym bardziej, iż Pałac nigdy nie należał do tej rodziny, lecz od roku 1880 do familii Zühlke. Zatem ziarna prawdy w legendzie o podziemnym lochu należy szukać raczej pomiędzy Pałacem a Kościołem, niż na Starym Cmentarzu.
I to będą kolejne etapy projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” działające przy szkole, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona