Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Młodzież ZSP Czaplinek w Grimmen
29-04-2016

Młodzież ZSP Czaplinek w Grimmen

Data wydarzenia: 29-04-2016

W dniach 17-22 kwietnia 2016 roku w Grimmen- mieście partnerskim Czaplinka, odbyło się kolejne spotkanie uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz podopiecznych z ośrodka dla dorosłych z niepełnosprawnością umysłową SOS-Dorfgemeinschaft Grimmen-Hohenwieden.

Ze strony polskiej w wymianie udział wzięły 2 osoby z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Anna Fierek oraz Jarosław Jarych, uczeń z klasy trzeciej Technikum Drzewnego Dariusz Śliwczyński oraz uczennica z klasy czwartej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Dominika Zawojska. Opiekunem grupy była Małgorzata Płochocka. Strona niemiecka była reprezentowana przez pięciu podopiecznych i opiekuna z ośrodka. Grupom towarzyszył rzeźbiarz z Greifswaldu, Eckhard Labs. Tegorocznym celem spotkania była rozbudowa placu zabaw z drewna, który powstał podczas realizacji wcześniejszych wspólnych projektów. Wykonano m.in. bujany mostek zawieszony na linach oraz chatkę z drewna.
W programie ujęte były również zajęcia kulturalne. W czwartek odbyła się wycieczka na Rugię, największą wyspę na terenie Niemiec. Uczestnicy mieli możliwość podziwiania pięknych lasów bukowych spacerując ścieżką przyrodniczą znajdującą się na wysokości drzew. Na końcu ścieżki mieściła się 40- metrowa wieża widokowa. Młodzież zwiedziła też nadbałtycki kurort Binz z plażą oraz charakterystycznymi, uroczymi białymi zabudowaniami.
Spotkanie zostało ocenione jako bardzo udane. Jego głównym celem była integracja młodzieży poprzez wspólne wykonywanie przydzielonych zadań. Poza tym młodzież poznawała język kraju sąsiadującego, zarówno dotyczący sytuacji z życia codziennego, jak i fachowy, oraz kulturę i region. Spotkanie sprzyjało także uwrażliwianiu młodzieży na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz zmniejszyło barierę w nawiązywaniu kontaktów z obcokrajowcami. Delegacja polska opuściła Grimmen w piątek przed południem, a późnym popołudniem szczęśliwie wróciła do Czaplinka.
Projekt został dofinansowany przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dodatkowo Urząd Miejski w Czaplinku oraz Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim ufundowały upominki dla młodzieży niemieckiej. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona