Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Karolina wróciła do domu
04-05-2016

Karolina wróciła do domu

Data wydarzenia: 04-05-2016

Po ponadmiesięcznym pobycie w szpitalu i walce o życie Karolina Skory jest ponownie w domu. Od trzech dni cieszy się z obecności rodziców i rodzeństwa. Mówi, że siłę czerpała od tych, którzy w nią wierzyli i z ogromną determinacją zbierali dla niej pieniądze na rehabilitację i dalsze leczenie.

 
- Lekarze uważają, że to był cud, a ja myślę tylko o tym, że w końcu jestem z rodziną. Wszyscy na mnie tu czekali – mówi szczęśliwa dziewczyna.
Mimo poprawy stanu zdrowia czeka ją jeszcze jeden zabieg i długa rehabilitacja. Jej dramat rozpoczął się tuż przed świętami Wielkiej Nocy. Wtedy straciła przytomność. Dzięki błyskawicznej pomocy szybko trafiła na oddział neurochirurgii dziecięcej do szpitala przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Lekarze nie dawali dużej nadziei na powrót do zdrowia. Utrzymywali ją w śpiączce farmakologicznej ponad tydzień.
Gdy do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, którego uczennicą jest Karolina, dotarła wiadomość o tragicznym zdarzeniu, cała społeczność szkolna podjęła decyzję o pomocy. Zaplanowano długofalowe akcje charytatywne: zbiórkę pieniężną na ulicach miasta, sprzedaż ciast i gazety koła dziennikarskiego „Kontrast”, szkolną licytację, koncert muzyczno – taneczny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, maraton zumby oraz bieg wokół Jeziora Bobrowo Duże.
- Najważniejsze, że Karolina wie, że nie jest sama, że innym na niej zależy. Jej uśmiech  i empatia do drugiego człowieka wracają teraz, ponieważ inni chcą się jej odwdzięczyć – mówi koleżanka z klasy Paulina Szymoniak.
Akcja okazała się skuteczna dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej szkoły, a także właściwej koordynacji pracy wolontariuszy przez panie Annę Józiak, szkolnego pedagoga oraz Aleksandrę Radecką, opiekuna gazety „Kontrast” i wychowawczynię Karoliny. Należy dodać, że serce okazali wszyscy: dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzi ludzie ze szkół na terenie Kalisza Pomorskiego, a także pracownicy, rodzice i dzieci z przedszkola „Bajkolandia”. Do licznej grupy wspierającej licealistkę w jej walce o powrót do zdrowia dołączyli lokalni przedsiębiorcy i ich pracownicy. Obojętni nie pozostali włodarze miasta Kalisza Pomorskiego i Recza, panowie Michał Hypki i Wiesław Łoński. Swoją pomoc zaoferował także Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, Wicestarosta Jacek Kozłowski i etatowy Członek Zarządu Powiatu Janusz Garbacz. Dla Karoliny licytowali, biegali i tańczyli  także mieszkańcy Recza i Drawna. Podczas maratonu zumby, prowadzonego przez profesjonalnych tancerzy, na sali gimnastycznej w ZSP w Kaliszu Pomorskim zatańczyło ponad sto osób. Każdy spontaniczny odruch serca był ważny, nie zawsze musiała być to pomoc finansowa: młodzież z grupy teatralnej „Klepsydra” działającej przy ZSP w Kaliszu Pomorskim śpiewała, wspaniały koncert dał szkolny zespół „Dystraktor”, a także wokaliści z  Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Udało się zebrać sumę 16,838 zł.
- Cieszę, się, że wokół nas było tylu wspaniałych ludzi. Razem pokazaliśmy Karolinie i jej rodzinie, jaką jest cudowną osobą i daliśmy motywację do walki o życie - podsumowuje akcję Anna Józiak.
 
NA ZDJ.: Przyjaciele z klasy wraz z wychowawczynią Aleksandrą Radecką i księdzem Piotrem Śmiechurą odwiedzili Karolinę w jej domu. Dostała  w prezencie ogromnego misia. Wszyscy życzą Karolinie szybkiego powrotu do zdrowia.

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona