Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Uczniowie odkrywali tajemnice Bornego Sulinowa
04-05-2016

Uczniowie odkrywali tajemnice Bornego Sulinowa

Data wydarzenia: 04-05-2016

W ramach lekcji historii uczniowie LO z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Wł. Andersa oraz Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu pod kierunkiem Pani Ewy Kilian i Pani Bogusławy Jarosz poznawali Borne Sulinowo, miasto którego przez lata nie było na mapach Polski.

Przewodnikiem po mieście, które w ewidencji gruntów figurowało pod nazwą „tereny leśne” był Pan Dariusz Czerniawski. Uczniowie dowiedzieli się, że  przez niespełna 60 lat Borne Sulinowo miało militarny charakter. Początkowo było miejscem szkolenia artylerii Wermachtu, następnie podczas II wojny znajdował się tam obóz jeniecki, a po wojnie do roku 1993 była to siedziba wojsk radzieckich. Młodzież obejrzała prezentację pt. „Borne Sulinowo miasto, którego nie było”, zwiedzała dawne koszary, Dom Oficera. Uczniowie byli na cmentarzu obozu Stalag 302, cmentarzu radzieckim oraz na Górze Śmiadowskiej, wchodzącej w skład północnej flanki umocnień Wału Pomorskiego.
Lekcja historii w terenie miała na celu przybliżenie młodzieży miejsca, które  dla ich rodziców i dziadków było tajemniczą bazą wojsk radzieckich.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona