Pożegnanie uczniów klas trzecich kaliskiego Liceum
13-05-2016

Pożegnanie uczniów klas trzecich kaliskiego Liceum

Data wydarzenia: 13-05-2016

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, 29 kwietnia 2016 r. uroczyście pożegnano tegorocznych abiturientów. Powodzenia na maturze życzyli im przedstawiciele władz samorządowych, grono pedagogiczne, uczniowie oraz rodzice.

Janusz Garbacz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, po złożeniu  życzeń, odczytał okolicznościowy list od Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego.  Z kolei Tomasz Kołtun, zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego i absolwent kaliskiego Liceum, podkreślił znaczenie współpracy Szkoły ze środowiskiem lokalnym.
- Nasze Liceum zapewnia różnorodne formy i kierunki kształcenia. Wiem, że z tych możliwości korzystaliście, dlatego nie wątpię, iż dobrze sobie poradzicie i na egzaminie dojrzałości i potem na studiach - powiedział Dyrektor szkoły, Maciej Rydzewski.
            Szczególnie wzruszające były pożegnania wychowawców ze swoimi klasami: Joanny Mączkowskiej z III a (profil dziennikarsko-artystyczny), Danuty Stempień z III b (profil medyczno-politechniczny), Kariny Antończak z III c (profil wojskowy) oraz Pawła Łuczko z III d (profil policyjny). Przywołano wiele wspomnień, które utkwiły w pamięci, przypomniano wspólne działania, wycieczki, zabawy. To wszystko, co łączy szkolną społeczność i wywołuje wzruszenie lub smutek, gdy nadchodzi czas rozłąki. Stąd nikogo nie zdziwiły łzy, jakie pojawiły się na twarzach nauczycieli, maturzystów a także ich rodziców. Kilkoro z nich otrzymało od wychowawców dyplomy z wyrazami uznania za wyróżniającą się pracę na rzecz Liceum.
Abiturienci podziękowali gronu pedagogicznemu za motywację do nauki i wsparcie przy pokonywaniu trudności. Jak podkreślili, szeroka oferta edukacyjna kaliskiego Liceum pozwoliła im nie tylko przyswoić szkolny program, ale i rozwijać własne pasje.  Swoim starszym kolegom pogratulowali uczniowie klas drugich. Również im udzielił się smutek z powodu rozstania. Można to było zauważyć w przygotowanych przez nich prezentacjach multimedialnych. Pokazali w nich najważniejsze wydarzenia ze szkolnego życia tegorocznych maturzystów  od pierwszej do trzeciej klasy.
             W programie, przygotowanym specjalnie na tę uroczystość przez grupę teatralną „Klepsydra" wraz z uczniami klas drugich pod opieką J. Mączkowskiej, zaprezentowano w zabawny sposób profile edukacyjne Szkoły. Profil medyczny przedstawiała pielęgniarka z wielką strzykawką, która w takt znanej piosenki „Gdzie ci mężczyźni” poszukiwała odważnego pacjenta. Roztargnione policjantki zatrzymywały lizakami nie auta, lecz drzewa. Dzielni „czterej pancerni” wraz z czołgiem uciekli po pierwszym wystrzale wroga. Chemicy skonstruowali bombę, która eksplodowała nie gromkim rykiem, a subtelnym cykaniem świerszcza. Wreszcie klasa artystyczno-dziennikarska zabawiła się w telewizyjnych prezenterów, którzy zamiast informować widzów, rozśmieszali ich do łez.
            Na scenie odegrano także etiudę na temat pisemnej oraz ustnej matury. Na tej ostatniej, uczniowie odpowiadali faktycznie śpiewająco, bo z wykorzystaniem fragmentów znanych piosenek. Na koniec śpiewali wokaliści „Klepsydry", a ostatnim akcentem programu był występ szkolnego zespołu, którego opiekunem jest Konrad Chwastek.
Po tych artystycznych doznaniach, po wzruszających wspomnieniach, po oficjalnych życzeniach i gratulacjach - nastąpił ważny moment, wręczenie świadectw abiturientom. Gratulacje złożono najpierw tym uczniom, którzy uzyskali najlepszą średnią, powyżej 4,75: Michałowi Banaszakowi (5,26), Karolowi Drewke (5.0), Dawidowi Kucy (4,89), Karolinie Karolewicz (4,94) oraz  Aleksandrze  Sperze (4,78). Pogratulowano także tym uczniom, którzy wypracowali sukcesy na poziomie minimum wojewódzkim. Prócz świadectw były też dyplomy za szczególne osiągnięcia przedmiotowe, sportowe, pracę w grupie teatralnej „Klepsydra” i szkolnej gazecie „Kontrast”.
Pod koniec uroczystości wszyscy abiturienci stanęli do zbiorowego, pamiątkowego zdjęcia. Takie same fotografie wykonano także poszczególnym klasom maturalnym z ich wychowawcami. Zanim zakończono uroczystość przemówili jeszcze przedstawiciele samorządu uczniowskiego, którzy ją prowadzili. Pogratulowali kolegom, podziękowali nauczycielom i uczniom za pomoc w organizacji tego ważnego w życiu Liceum wydarzenia. - To niemała zasługa koordynatorki uroczystości Joanny Mączkowskiej – dodał Dyrektor Maciej Rydzewski.