Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

OBCHODY 70. ROCZNICY CENTRUM SZKOLENIA WOJSK LĄDOWYCH DRAWSKO
18-05-2016

OBCHODY 70. ROCZNICY CENTRUM SZKOLENIA WOJSK LĄDOWYCH DRAWSKO

Data wydarzenia: 18-05-2016

W dniach 12 – 14 maja br. odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą powstania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

              Uroczystości oficjalne zostały poprzedzone zbiórką kadry i pracowników wojska, która miała miejsce 12 maja na terenie komendy poligonu. Podczas uroczystości Komendant CSWL Drawsko płk Marek GMURSKI wręczył listy gratulacyjne wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom. Pod pomnikiem patrona jednostki złożono kwiaty i zapalano znicz.

             W tym dniu również, w godzinach popołudniowych na Euroboisku w Drawsku Pomorskim, zorganizowano międzynarodowy mecz. O puchar Komendanta poligonu drawskiego walczyły drużyny, w skład których weszła kadra poligonu i pracownicy Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim oraz żołnierze armii amerykańskiej i kanadyjskiej. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja polska. Rewanż odbędzie się po ćwiczeniu pk. "ANAKONDA– 16."  Główne obchody święta, które przypadły na 13 maja, rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Drawsku Pomorskim. Nabożeństwo celebrował Ksiądz Prałat płk January Wątroba. Po zakończeniu mszy odbył się przemarsz na miejsce ceremonii – na plac przy ul. Toruńskiej. Uroczysta zbiórka, przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym, rozpoczęła się od wejścia kompanii honorowej oraz pododdziałów CSWL Dr, 8bwre Grudziądz i Szkół o profilu wojskowym z Poznania, Kalisza i Stargardu. Następnie Komendant Centrum płk Marek GMURSKI, złożył meldunek Inspektorowi Szkolenia DGRSZ gen. brygady Andrzejowi DANIELEWSKIEMU. Bardzo uroczystym momentem było odegranie hymnu i podniesienie flagi na maszt. Kolejnym punktem uroczystości jubileuszowych było przemówienie płk. Marka GMURSKIEGO. W swym wystąpieniu płk GMURSKI przedstawił historię Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Podkreślił rolę wszystkich dowódców, którzy na przestrzeni dziesięcioleci z wielkim oddaniem i zaangażowaniem pracowali nad rozbudową bazy szkoleniowej i logistycznej poligonu drawskiego. Szczególną uwagę zwrócił na osobę płk. Franciszka SADOWSKIEGO, który od 2012 roku jest patronem jednostki w Olesznie.

          Po wystąpieniu płk. Marka GMURSKIEGO nastąpiło odczytanie rozkazów i wręczenie z rąk Inspektora Szkolenia Rodzaju Sił Zbrojnych gen. brygady Andrzeja DANIELEWSKIEGO odznak pamiątkowych , medali pamiątkowych , podziękowań i listów gratulacyjnych. Na koniec części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście: gen. broni Andrzej DANIELEWSKI, Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek SUBOCZ, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna MIECZKOWSKA, Komendant Wojewódzki Policji podinspektor Jacek CEGIEŁA oraz władze samorządowe – Starosta Drawski Stanisław KUCZYŃSKI i Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew PTAK.

          Po okolicznościowych przemówieniach rozpoczął się piknik rodzinny, w trakcie którego mieszkańcy miasta i okolic oraz licznie przybyli goście mogli m.in. podziwiać pokazy walki wręcz przygotowane przez uczniów klas o profilu wojskowym z Poznania i Tychowa oraz pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Oyama” i musztry paradnej w wykonaniu 2 batalionu saperów. Dla najmłodszych uczestników imprezy czekały atrakcje w postaci dmuchanych zamków, a dla smakoszy kuchni wojskowej tradycyjna grochówka i bigos. Nie zawiedli się również miłośnicy muzyki wojskowej , gdyż uroczystości jubileuszowe uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który miał miejsce w Parku Chopina. Występ artystyczny poprzedził pokaz dynamiczny w wykonaniu 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca.

        Kolejną atrakcją dla uczestników Święta był zorganizowany przy rampie Jankowo pokaz sprzętu militarnego wojsk armii polskiej i żołnierzy armii sojuszniczych. Obchody 70. rocznicy poligonu drawskiego zostały również zaplanowane na 14 maja w Kaliszu Pomorskim. Podczas „Wojskowej majówki” na miejscowym stadionie odbył się mecz pomiędzy drużyną CSWL Drawsko i UM Kalisz Pomorski a żołnierzami wojsk sojuszniczych, konkurencje biegowe i pokaz sprzętu wojskowego. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach pikniku, zapewniając im zabawę na dmuchanych zamkach i udział w zawodach sportowych.

           Zwieńczeniem obchodów 70 – lecia Centrum była zabawa ph. „Spotkanie żołnierskich pokoleń” zorganizowana przy jeziorze Ostrowiec.

 
Informację nadesłało Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona