OBCHODY 70. ROCZNICY CENTRUM SZKOLENIA WOJSK LĄDOWYCH DRAWSKO
18-05-2016

OBCHODY 70. ROCZNICY CENTRUM SZKOLENIA WOJSK LĄDOWYCH DRAWSKO

Data wydarzenia: 18-05-2016

W dniach 12 – 14 maja br. odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą powstania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

Uroczystości oficjalne zostały poprzedzone zbiórką kadry i pracowników wojska, która miała miejsce 12 maja na terenie komendy poligonu. Podczas uroczystości Komendant CSWL Drawsko płk Marek GMURSKI wręczył listy gratulacyjne wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom. Pod pomnikiem patrona jednostki złożono kwiaty i zapalano znicz.

W tym dniu również, w godzinach popołudniowych na Euroboisku w Drawsku Pomorskim, zorganizowano międzynarodowy mecz. O puchar Komendanta poligonu drawskiego walczyły drużyny, w skład których weszła kadra poligonu i pracownicy Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim oraz żołnierze armii amerykańskiej i kanadyjskiej. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja polska. Rewanż odbędzie się po ćwiczeniu pk. "ANAKONDA– 16."  Główne obchody święta, które przypadły na 13 maja, rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Drawsku Pomorskim. Nabożeństwo celebrował Ksiądz Prałat płk January Wątroba. Po zakończeniu mszy odbył się przemarsz na miejsce ceremonii – na plac przy ul. Toruńskiej. Uroczysta zbiórka, przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym, rozpoczęła się od wejścia kompanii honorowej oraz pododdziałów CSWL Dr, 8bwre Grudziądz i Szkół o profilu wojskowym z Poznania, Kalisza i Stargardu. Następnie Komendant Centrum płk Marek GMURSKI, złożył meldunek Inspektorowi Szkolenia DGRSZ gen. brygady Andrzejowi DANIELEWSKIEMU. Bardzo uroczystym momentem było odegranie hymnu i podniesienie flagi na maszt. Kolejnym punktem uroczystości jubileuszowych było przemówienie płk. Marka GMURSKIEGO. W swym wystąpieniu płk GMURSKI przedstawił historię Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Podkreślił rolę wszystkich dowódców, którzy na przestrzeni dziesięcioleci z wielkim oddaniem i zaangażowaniem pracowali nad rozbudową bazy szkoleniowej i logistycznej poligonu drawskiego. Szczególną uwagę zwrócił na osobę płk. Franciszka SADOWSKIEGO, który od 2012 roku jest patronem jednostki w Olesznie.

Po wystąpieniu płk. Marka GMURSKIEGO nastąpiło odczytanie rozkazów i wręczenie z rąk Inspektora Szkolenia Rodzaju Sił Zbrojnych gen. brygady Andrzeja DANIELEWSKIEGO odznak pamiątkowych , medali pamiątkowych , podziękowań i listów gratulacyjnych. Na koniec części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście: gen. broni Andrzej DANIELEWSKI, Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek SUBOCZ, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna MIECZKOWSKA, Komendant Wojewódzki Policji podinspektor Jacek CEGIEŁA oraz władze samorządowe – Starosta Drawski Stanisław KUCZYŃSKI i Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew PTAK.

Po okolicznościowych przemówieniach rozpoczął się piknik rodzinny, w trakcie którego mieszkańcy miasta i okolic oraz licznie przybyli goście mogli m.in. podziwiać pokazy walki wręcz przygotowane przez uczniów klas o profilu wojskowym z Poznania i Tychowa oraz pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Oyama” i musztry paradnej w wykonaniu 2 batalionu saperów. Dla najmłodszych uczestników imprezy czekały atrakcje w postaci dmuchanych zamków, a dla smakoszy kuchni wojskowej tradycyjna grochówka i bigos. Nie zawiedli się również miłośnicy muzyki wojskowej , gdyż uroczystości jubileuszowe uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który miał miejsce w Parku Chopina. Występ artystyczny poprzedził pokaz dynamiczny w wykonaniu 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca.

Kolejną atrakcją dla uczestników Święta był zorganizowany przy rampie Jankowo pokaz sprzętu militarnego wojsk armii polskiej i żołnierzy armii sojuszniczych. Obchody 70. rocznicy poligonu drawskiego zostały również zaplanowane na 14 maja w Kaliszu Pomorskim. Podczas „Wojskowej majówki” na miejscowym stadionie odbył się mecz pomiędzy drużyną CSWL Drawsko i UM Kalisz Pomorski a żołnierzami wojsk sojuszniczych, konkurencje biegowe i pokaz sprzętu wojskowego. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach pikniku, zapewniając im zabawę na dmuchanych zamkach i udział w zawodach sportowych.

Zwieńczeniem obchodów 70 – lecia Centrum była zabawa ph. „Spotkanie żołnierskich pokoleń” zorganizowana przy jeziorze Ostrowiec.

Informację nadesłało Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko