Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Niestandardowo
24-05-2016

Niestandardowo

Data wydarzenia: 24-05-2016

„Kantor Tropy: COLLAGE” – spotkanie ze sztuką niestandardową, czyli każdy czyta sam...

18 maja br. dzięki uprzejmości dyrektor Drawskiego Centrum Kultury młodzież licealna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim pod opieką A. Ignacak mogła skorzystać z  możliwości uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu scenicznym. Do Drawska zawitała ze swym projektem  grupa artystów:  japońscy tancerze butō i artystki Teatru Amareya.
Ich spektakl "Kantor_Tropy: Collage" został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem Ankoku buto Hijikaty Tatsumiego - kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora. Kantor_Tropy: COLLAGE" to egzotyczny performens/happening łączący taniec współczesny, butō, muzykę nowoczesną i sztuki wizualne.
„(...)stawiamy pytanie, kim jest człowiek pokryty pyłem przeszłości, człowiek ery psychologicznego, cyfrowego i ekologicznego zanieczyszczenia." – wskazała w jednej ze swych wypowiedzi reżyserka Katarzyna Pastuszak.
Brak schematów, wielość motywów, niedosłowności i jednoczesna namacalność poszczególnych scen, a do tego fantastyczna gra aktorska wprowadziła widzów w niezwykły stan. Na stawiane sobie pytania nie znajdowali prostych odpowiedzi. I o to chodziło aktorom.
Po spektaklu młodzież miała szansę porozmawiać z jednym z aktorów – Jaśkiem Grządzielą, który nie rozwiał wątpliwości i nie dał odpowiedzi. Ale uwolnił swymi wypowiedziami nasze umysły ze schematów myślowych i pokazał, że każdy na tę sztukę powinien znaleźć swój sposób.
Muzykę skomponowała i wykonała na żywo Joanna Duda, członkini wielu projektów, m.in. Quintetu Wojtka Mazolewskiego. Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim gościł:  Yuko Kawamoto, Joannę Dudę, Alexa Andra, Kae Ishimoto, Rui Ishihara, Katarzynę Pastuszak, Jaska Grządziela, Bartosza Cybowskiego. Istnieje szansa, że z częścią grupy w czerwcu spotkamy się na warsztatach teatralnych. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona