Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Dzień Otwarty Starostwa z wysoką frekwencją i specjalnym gościem
25-05-2016

Dzień Otwarty Starostwa z wysoką frekwencją i specjalnym gościem

Data wydarzenia: 25-05-2016

Już po raz czwarty w ramach Dnia Otwartego Starostwa zorganizowano także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Hasło przewodnie „Godnie żyć, to cieszyć się życiem ” towarzyszyło imponującemu pochodowi przez miasto, który rozpoczął się w centrum Drawska Pomorskiego. Na imprezie pojawił się również kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.

Obchody uroczyście rozpoczął Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, który zaprosił wszystkich uczestników do udziału w „Marszu Godności”. W krótkim przemówieniu podziękował osobom pracującym na rzecz niepełnosprawnych, za ciągłą motywację, za sprawianie im radości i pomysłowość w działaniach.
Tradycyjnie już, uczestnicy Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy w Drawsku Pomorskim odśpiewaliHymn Osób Niepełnosprawnych „Zbudujemy lepszy świat”. Jak co roku inauguracji „Dnia” towarzyszyła ceremonia wojskowa związana z obchodami Dnia Weterana Misji Pokojowych ONZ. Głos zabrali także przedstawiciele stowarzyszeń, podkreślając, jak ważne jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności niepełnosprawności i pokazanie możliwości tych osób, a także jak istotne jest zwracanie uwagi na  bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.
Po przemówieniach uformował się barwny korowód organizatorów oraz zaproszonych gości, który przy żwawym akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim wyruszył pod Starostwo Powiatowe. W niezwykle licznym pochodzie nie zabrakło Wicestarosty Jacka Kozłowskiego, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Janusza Garbacza, Członka Zarządu Powiatu Janiny Jung, Burmistrza Drawska Pomorskiego Zbigniewa Ptaka, Burmistrza Złocieńca Krzysztofa Zacharzewskiego, Wójta Wierzchowa Jana Szewczyka, członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, kierowników jednostek, radnych powiatu, przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom z Niepełną Sprawnością Ruchową z Kalisza Pomorskiego, stowarzyszenia „Otwórzmy Serca” z Czaplinka, Stowarzyszenia „MISIAKI” ze Złocieńca, stowarzyszenia ,,Filar”, stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polskiego Związku Diabetyków z Drawska Pomorskiego oraz kolorowych i zaangażowanych drawskich przedszkolaków, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim, młodzieży z miejscowego Gimnazjum oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim, wychowanków Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie, wychowanków Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Drawsku Pomorskim, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Darskowie, podopiecznych Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy – Ośrodka Rehabilitacyjno – Kulturalnego w Drawsku Pomorskim oraz niezawodnych mieszkańców powiatu.
Dzień Otwarty obfitował w liczne atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stoiska z warsztatami zdobienia babeczek i zdobienia wyrobów z masy solnej, z watą cukrową i malowaniem twarzy przeżywały istne oblężenie. Każdy miał również okazję namalować kawałek pejzażu powiatu drawskiego na przygotowanych wcześniej tablicach. Nową atrakcją, która zapewne zostanie na stałe w programie Dnia Otwartego były dmuchane zamki dla najmłodszych. Czas umilał również klown i jego ogromne bańki mydlane. Maskotka powiatu - Bóbr Podrawek, wraz z maskotką gminy Kalisz Pomorski - Ogórkiem Beczusiem oraz Zajączkiem Złocieniaszkiem - maskotką gminy Złocieniec, wprost nie mogły się opędzić od chętnych do zrobienia z nim zdjęcia, czy też przybicia tradycyjnej „piątki". Miłym zaskoczeniem było pojawienie się na imprezie kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, który chętnie pozował do zdjęć z fanami. Dla wszystkich uczestników i zwiedzających przygotowano ciepły żurek.
W ramach imprezy przygotowano program artystyczny, który rozpoczęli przedstawieniem „Kopciuszek” uczniowie z Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych  w Bobrowie. Oko cieszył również występ wokalny i taneczny przedszkolaków. Zgromadzeni goście wysłuchali występów: uczestników Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy Ośrodka Rehabilitacyjno- Kulturalnego w Drawsku Pomorskim- z jego filii w Złocieńcu,  podopiecznej z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim Marceli Stasiak, podopiecznej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku Nikoletty Synówki, zespołu „Małolaty” ze Świerczyny, zespołu „20 plus VAT” i zespołu „Drawskie Słowiki” PZREiI Koło w Drawsku Pomorskim, podopiecznych stowarzyszeń „Otwórzmy Serca” z Czaplinka i Koła Pomocy Dzieciom z Niepełną Sprawnością Ruchową w Kaliszu Pomorskim. Zdolnościami wokalnymi i instrumentalnymi zachwycili goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Świdwinie i,  jak co roku, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Darskowie. Na zakończenie do tańca porwał zgromadzoną publiczność prowadzący imprezę, wokalista Bartek Michalczyk.
Organizatorami wszystkich imprez byli: Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim,  Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy Ośrodek Rehabilitacyjno - Kulturalny, stowarzyszenie „FILAR” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok!
 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona