Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Popłyną Thorem
07-06-2016

Popłyną Thorem

Data wydarzenia: 07-06-2016

W dniach 30.05-04.06 młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim wzięła udział w międzynarodowym projekcie „RAZEM OSIĄGNIEMY WIĘCEJ – GEMEINSAM KOMMEN WIR WEITER”.

Projekt składa się z dwóch etapów: w części pierwszej, prowadzonej przez Fundację Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoffera w Szczecinie, kilkunastoosobowe grupy młodzieży z ZSP Drawsko Pom. i Richard-Hallman-Schule Trappenkamp (Niemcy) poznawały się nawzajem, zwiedzały Szczecin i okolice oraz – przede wszystkim! – przygotowywały się do części drugiej, którą będzie wspólny wrześniowy rejs niemieckim żaglowcem „Thor Heyerdahl”.
Szczecińskie warsztaty poprowadzili – zabawnie i bardzo profesjonalnie - państwo Magda i Falko Reichardt z Fundacji Bonhoffera. Zaczęło się od prezentacji, prostych zabaw językowych i wspólnego śpiewania przy ognisku. Potem mieszane polsko-niemieckie grupy wykonywały rozmaite zadania związane z topografią portu w Szczecinie. Kolejny dzień przeznaczony był na wyprawę kajakową po odrzańskich kanałach. Młodzież zwiedzała też znajdujące się pod dworcem PKP poniemieckie schrony przeciwlotnicze. Przedostatni dzień poświęcony był poważnym, żeglarskim zadaniom. Na symulatorach okrętu w Akademii Morskiej uczyli się podstawowych manewrów: zawijania do portu i wypływania w rejs.
Przez cały pobyt młodzież musiała podejmować wiele samodzielnych decyzji (tak jak na prawdziwym statku): jak rozdzielić przeznaczone na dany dzień pieniądze, co i kiedy ugotować, jak zagospodarować czas wolny. Na koniec, w sobotę, wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w redagowaniu „Dziennika Pokładowego”, który – oprawiony i wydrukowany w 40 egzemplarzach – stał się miłą pamiątką polsko-niemieckiego spotkania.
Projekt „Razem osiągniemy więcej” finansowo wspierały: JugendAkademie Bad Segeberg oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, którym serdecznie dziękujemy.
Opiekunami polskiej młodzieży byli nauczyciele ZSP w Drawsku: Ireneusz Makowski i Piotr Bąkowski.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona