Wyjazdy młodzieży z Liceum w Kaliszu Pomorskim do stolicy mają już ponad dziesięcioletnią tradycję. Uczniowie piszący artykuły do gazety szkolą się w ramach warsztatów, które służą rozwijaniu ich pasji związanych z opowiadaniem o świecie i komentowaniem rzeczywistości. To dla nich także forma nagrody za wydawanie szkolnego miesięcznika „Kontrast”. Tym razem, przez cztery dni (od 18 do 21.06.2016r.) poznawali tajniki dziennikarstwa telewizyjnego w: TVN24, DDTVN. Rozmawiali także z publicystami: Marcinem Mellerem - felietonistą „Newsweeka” i Robertem Mazurkiem, piszącym dla takich tytułów, jak „Rzeczpospolita” i „W Sieci”.
Młodzież zaproszono jako jedyną grupę uczniów, razem z dziennikarzami warszawskich i chińskich stacji telewizyjnych, do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga. Zobaczyli jak działa protokół dyplomatyczny i obsługa medialna takich uroczystości. Udało im się uchwycić na zdjęciach wyjątkowy moment powitania gościa przez panią Premier Beatę Szydło. Jako nieliczni mieli okazję obejrzeć gabinet, w którym Premie rozmawiała z Prezydentem Chin. Dziennikarze „Kontrastu” byli także w gabinecie Władysława Bartoszewskiego, który dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych i był także sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Ponadto licealiści zwiedzili salę, w której odbywają się konferencje prasowe. Tam grupa zorganizowała improwizowane spotkanie przedstawicieli władzy z dziennikarzami, sami wcielili się w role.
Emocje wśród uczestników warsztatów wzbudziły wizyty w TVN24 i DDTVN. - Jednym z najciekawszych miejsc jest studio Dzień Dobry TVN, w którym panuje cudowna i przyjazna atmosfera - komentowała Ola Miry, która na warsztatach dziennikarskich w Warszawie była po raz pierwszy. W DDTVN czekała na uczniów niespodzianka, występ na żywo podczas wykonywania piosenki przez zaproszonego gościa - Monikę Lewczuk.
Z kolei w TVN 24 wydawca programu pt. „Loża prasowa” Piotr Danisz i dziennikarka prowadząca serwis informacyjny Małgorzata Kukuła opowiadali o specyfice pracy w stacji. Uczniowie podjęli się zadania, jakim było czytanie serwisu informacyjnego z promptera.
W pamięci redaktorów „Kontrastu” zapisały się spotkania z Marcinem Mellerem i Robertem Mazurkiem.
- (…) Coroczne warsztaty coraz bardziej otwierają mi głowę, a to najpiękniejsze - ocenia Kuba Biegniewski, absolwent Liceum w Kaliszu Pomorskim. - Z rozmowy z redaktorem Robertem Mazurkiem zapamiętam, że logiczne myślenie okazuje się najważniejsze na rynku pracy.
- No i że trzeba znać „Potop” H. Sienkiewicza i klasykę literatury - wspomina Paulina Szymoniak.
W trakcie pobytu w Warszawie młodzież była także w Polskim Radiu, w Teatrze IMKA oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie wrócili do domu z niezapomnianymi wrażeniami.
- Nie spodziewaliśmy się, że osoby, z którymi się spotkamy, będą tak otwarte i przyjazne dla nas. Dodatkowo poznaliśmy, jak telewizja wygląda od środka. Zachwycające. Uważam, że świat dziennikarstwa jest bardzo fajny, głównie przez ludzi, którzy tworzą ten klimat- mówi redaktor naczelny szkolnej gazety Bartosz Rowiński, a jego zastępca, Aleksandra Rogan dodaje:
- Atmosfera na wycieczce była cudowna. I chyba tego można zazdrościć nam najbardziej, bo tak zgranej ekipy nie znajdziemy nigdzie, tylko w „Kontraście”.
Satysfakcja z takiej formy edukacji medialnej była również po stronie profesjonalnych dziennikarzy, którzy chwalili dociekliwość młodzieży. Widząc radość płynącą z rozmowy, niektórzy z nich zapowiedzieli swoją wizytę na warsztatach w Kaliszu Pomorskim.
Przygotowanie warsztatów nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób i instytucji: Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, dyrektora szkoły, dziennikarzy: Roberta Mazurka, Marcina Mellera, Piotra Denisza, Małgorzaty Kukuły. Nad programem wyjazdu i organizacją spotkań czuwała Aleksandra Radecka, opiekun koła dziennikarskiego, stroną finansową wycieczki zajęła się Danuta Stempień.