Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Aktywność – lekarstwo na wszystko
09-08-2016

Aktywność – lekarstwo na wszystko

Data wydarzenia: 09-08-2016

Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz reintegracja społeczna to idee które przeświecają Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej. Wolontariusze, działający w tym stowarzyszeniu w dniach 26 i 27 lipca odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Darskowie.

- Spotkaniu wolontariuszy z mieszkańcami towarzyszyła troska o drugiego człowieka oraz podejście, w którym poczucie nieprzydatności i niskiej samooceny zastępowało przekonanie, że są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Tego typu działania wpływają na poprawę samopoczucia mieszkańców, sprawiając, że ich życie, często w głębokiej izolacji, wypełniają relacje z innymi, a nie – pełne rozpaczy i goryczy przemijanie – tłumaczy ideę Wioletta Smolich, Dyrektor DPS.
Dom Pomocy Społecznej w Darskowie we współpracy ze stowarzyszeniem Chrześcijańska Służba Charytatywna zorganizował i przeprowadził cykl wykładów dotyczących profilaktyki zdrowia. Prelegentami byli promotorzy zdrowego stylu życia, specjaliści zdrowia publicznego.
Beata Szleszyńska jest pedagogiem, wykładowcą, doradcą żywieniowym. Prowadzi wykłady i seminaria o tematyce zdrowotnej. Ukończyła szkolenie z zakresu zdrowego stylu życia i odżywiania w Living Springs Lifestyle Center w USA. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi na kierunku promocja zdrowia. Ukończyła także studia podyplomowe na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Współpracuje przy tworzeniu i prowadzeniu internetowego serwisu „Zdrowie z wyboru”.
Gościem specjalnym był dr Fred Harding (USA). Jest on lekarzem, specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego i odżywiania. Od ponad 35 lat zajmuje się edukacją zdrowotną i społeczną, prowadząc szkolenia i konsultacje w zakresie zdrowego stylu życia.
Większość schorzeń na jakie cierpimy, ma swoje źródło w stresie. Naukowcy upatrują głównej przyczyny chorób psychosomatycznych, do których zalicza się m.in. choroby układu krążenia, przewodu pokarmowego, astmę, atopowe zapalenie skóry, nadczynność tarczycy, gościec (reumatoidalne zapalenie stawów), niektóre typy otyłości, alergie, nowotwory, a także depresje, nerwice, lęki, fobie oraz inne zaburzenia psychiczne - w nadmiernym obciążeniu emocjonalnym. 
Stres, przepracowanie i brak odpoczynku powodują spadek formy, który prowadzi do utraty sił psychofizycznych, skutkując zaburzeniami harmonii w organizmie. Czy jest jakaś recepta na walkę ze stresem i zmęczeniem? Lekarstwem jest aktywność fizyczna i zdrowa dieta bogata w produkty roślinne – warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste. Każda forma ruchu jest dobra. Codzienny, czterdziestominutowy spacer znacząco obniża ryzyko poważnego zachorowania. Aktywność fizyczna i zdrowa dieta sprawia, że nasze życie staje się nie tylko dłuższe, ale także jakość tego życia jest lepsza.
Otwierając się na współpracę, Dom Pomocy Społecznej w Darskowie zapobiega marginalizacji osób niepełnosprawnych i dąży do przywrócenia ich uczestnictwa w życiu społecznym, starając się przy tym chronić ich zdrowie i poczucie godności.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona