Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Wolontariusze z kaliskiego Liceum pomagali w bazie dronów
08-09-2016

Wolontariusze z kaliskiego Liceum pomagali w bazie dronów

Data wydarzenia: 08-09-2016

W dniu 3 września 2016 r. w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbył się festyn lotniczy, podczas którego wolontariusze rekrutujący się z klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim mieli okazję pomóc w jego organizacji.

Pomysł, by do organizacji festynu włączyć młodzież z kaliskiego Liceum zgłosił płk pil. Łukasz Andrzejewski – Popow, dowódca 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.
- Uważam, że udział młodzieży z naszego liceum w festynie lotniczym był bardzo dobrym pomysłem. Uczniowie mogli zobaczyć jak przygotowuje się imprezę o tak dużej skali i włączyć się do pomocy w jej przeprowadzeniu. Mieli też okazję do zapoznania się z samolotami i śmigłowcami używanymi przez naszą armię. To przykład udanej współpracy z wojskiem, która przyniosła korzyści obu stronom. Mam nadzieję na kontynuację wspólnych działań z 12 BBSP także w przyszłości – tak o współpracy szkoły z tą jednostką wojskową mówi Dyrektor ZSP Maciej Rydzewski.
 Trzydziestoosobową grupą ochotników zaopiekowali się nauczyciele: Krzysztof Wójciak, nauczyciel historii i przedmiotów policyjnych oraz Paweł Łuczko, nauczyciel geografii. Po podzieleniu na grupy uczniowie wraz z opiekunami przeszli na swoje stanowiska. Dwa zespoły zostały przewiezione na główny plac pokazowy, gdzie rozstawili bramki i przygotowali miejsca dla odwiedzających. Głównym zadaniem zespołów, będących pod opieką żołnierzy oraz pracowników ochrony, było nadzorowanie wyznaczonej strefy.
Rozpoczęcie widowiska miało miejsce o godzinie 9:50. Pokazy trwały 8 godzin. Organizatorzy festynu byli przygotowani na przyjęcie około 20 000 osób. Sztab organizacyjny przewidział, że zaproponowana forma promocji 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu zgromadzi liczną widownię z całego regionu. Podczas pokazów nie zabrakło dziennikarzy, fotoreporterów i ogólnopolskiej telewizji. Mieszkańcy Mirosławca oraz miłośnicy lotnictwa z różnych miejscowości mieli możliwość obejrzenia wielu typów samolotów i śmigłowców na płycie lotniska oraz w locie. Duże wrażenie zrobiły pokazy szybujących samolotów myśliwskich F-16 i MiG-29. Zainteresowanie wzbudził amerykański samolot transportowy C-130 Hercules, największy w polskich siłach powietrznych. Wśród publiczności znaleźli się śmiałkowie, którzy wjechali motocyklami do jego ogromnego wnętrza. Uczestnicy imprezy mogli wziąć także udział w strzelaniu do celu. W przerwach odbywały się występy grup tanecznych oraz zespołów muzycznych. Punktem kulminacyjnym były akrobacje wykonane przez mistrzów z Zespołu Akrobacyjnego “Biało- Czerwone Iskry”. Zachwycające efekty, na przykład utworzenie z biało-czerwonego dymu serca przebitego strzałą, oglądano z podziwem i niedowierzaniem.
Dla wolontariuszy z kaliskiego Liceum najbardziej stresującym momentem były właśnie te dynamiczne pokazy lotnicze. W ich trakcie uczniowie razem z wyszkolonymi ochroniarzami i żołnierzami pilnowali, aby żaden widz nie przedostał się na pas startowy. W przerwie pracownicy oraz wolontariusze zostali zaproszeni na wojskową grochówkę oraz bigos.
Około godziny 16:30 uczestnicy festynu byli świadkami kolejnej niespodzianki: kołowania  Herculesa. Wywołało to wiele emocji i wzbudziło ogromne zainteresowanie. Licealiści w podziękowaniu za swoją pracę otrzymali od organizatorów pamiątkowe koszulki, usłyszeli również słowa pochwały i uznania. Za wzorowe reprezentowanie szkoły i poświęcony czas podziękował im również dyrektor szkoły.

  

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona