W podzięce za plon
13-09-2016

W podzięce za plon

Data wydarzenia: 13-09-2016

W minioną sobotę (10 września) w Darskowie, przy doskonałej pogodzie, odbyło się XIV Powiatowe Święto Plonów. Organizatorem tegorocznych dożynek był Powiat Drawski przy współpracy z Gminą Złocieniec. Współorganizatorami były Gminy Powiatu Drawskiego. Gospodarzami byli Starosta Drawski Stanisław Kuczyński i Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski.

Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona przez siedmiu księży z parafii na terenie powiatu drawskiego, której przewodniczył ksiądz dziekan Wojciech Gappa. Podczas mszy poświęcono wieńce dożynkowe, plony oraz chleb, po czym uczestnicy uroczystości przeszli na boisko w Darskowie, gdzie gospodarze przywitali uczestników. Starosta Drawski podziękował rolnikom za tegoroczne plony podkreślając, że nie były one łatwe i w pełni udane. Wkrótce potem nastąpił obrzęd dożynkowy „Misterium Chleba”.
Role Starostów Dożynek pełnili: Danuta Grzelak – rodowita Darskowianka oraz Stanisław Baliński, który rolnictwem zajmuje się od 1972 roku. Wręczyli oni wypieczony z tegorocznych zbóż bochen chleba na ręce Starosty i Burmistrza Złocieńca.
W takcie dożynek miało miejsce wiele konkursów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się rozstrzygnięcie rywalizacji na „Najładniejsze i Najaktywniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego”. W tegorocznej edycji prym wiodło sołectwo Biały Zdrój (gm. Kalisz Pom.), które za zajęcie I miejsca otrzymało bon pieniężny wartości 4000 zł. II miejsce zajęło sołectwo Łąka (gm. Czaplinek), które otrzymało bon wartości 3000 zł, natomiast III miejsce i bon o wartości 2000 zł otrzymało sołectwo Zarańsko (gm. Drawsko Pom.). Komisja konkursowa postanowiła przyznać 7 wyróżnień i bony wartości 1000 zł dla sołectw: Chlebowo (gm. Ostrowice), Machliny (gm. Czaplinek), Sośnica (gm. Wierzchowo), Darskowo (gm. Złocieniec), Stawno (gm. Złocieniec), Siemczyno (gm. Czaplinek) i Linowno (gm. Drawsko Pom.).
Tytuł „ZAWSZE PIĘKNE” w tym roku trafił do sołectwa Dębsko. Gratulacje otrzymała również sołtys Poźrzadła Wielkiego – Dorota Krauz, która znalazła się w gronie dwunastu najlepszych sołtysów
w Polsce i została laureatką konkursu „Sołtys Roku 2015”.
W dalszej części uroczystości Starosta wraz z Burmistrzem Złocieńca przystąpili do podsumowania corocznej już tradycji – konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. I tak, I miejsce przyznano Gminie Czaplinek, która otrzymała bon pieniężny o wartości 2000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Kalisz Pomorski, Ostrowice i Wierzchowo.
Rozstrzygnięto również konkurs na „Najładniejsze Stoisko Promocyjne”. Zwycięzcą została Gmina Złocieniec, która otrzymała bon pieniężny o wartości 2000 zł. Gminy: Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Czaplinek i Wierzchowo zostały wyróżnione i nagrodzone bonami w wysokości 500 zł.
Nagrody w konkursach zostały jak co roku ufundowane przez Starostę Drawskiego. Natomiast Starosta Dożynek wręczył również nagrody ufundowane przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Jedną z atrakcji tegorocznego Święta Plonów był pokaz sprzętu strażackiego, w tym gaszenie płonącego samochodu. Nie zabrakło również występów artystycznych w wykonaniu lokalnych zespołów, artystów ludowych oraz gwiazdy wieczoru Zespołu MILANO. Wszyscy chętni do dalszej zabawy mieli okazję tańczyć pod gołym niebem do białego rana.
W tegorocznym święcie uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego Stanisław Mikołajczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Drawskiego Marek Banaszek, Wicestarosta Jacek Kozłowski, Etatowy Członek Zarządu Janusz Garbacz, Członek Zarządu Janina Jung, Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider, Wójt Ostrowic Wacław Micewski, Wójt Wierzchowa Jan Szewczyk, Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych, Radni miejscy i gminni, Sołtysi oraz goście z zaprzyjaźnionego niemieckiego powiatu Segeberg.
Starosta S. Kuczyński składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów.