Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Wieniec dożynkowy z Siemczyna najpiękniejszy w województwie!
14-09-2016

Wieniec dożynkowy z Siemczyna najpiękniejszy w województwie!

Data wydarzenia: 14-09-2016

Zaprezentowany podczas ostatniego Powiatowego Święta Plonów w Darskowie wieniec przygotowany przez Sołectwo Siemczyno (gm. Czaplinek) zwyciężył w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Wkrótce powtórzył sukces w Barzkowicach, gdzie podczas Targów Rolnych Agro Pomerania okazał się najpiękniejszy w województwie zachodniopomorskim. W przyszłym roku Siemczyno będzie reprezentowało nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Sołectwo zdobywając pierwsze miejsce, wygrało także nagrodę główną w wysokości 1200 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa. Siemczyno przygotowało tradycyjny winiec w kształcie korony, z – co bardzo ważne – użyciem samych naturalnych elementów.
- Były wielkie emocje przy ogłaszaniu werdyktu – wspomina Sołtys Siemczyna Michał Olejniczak. – Zwycięzców wymienia się przecież na samym końcu. Przy ekspozycji wieńców z całego województwa nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego sukcesu.
Jak tłumaczy Sołtys, aby zrobić dobry wieniec, prace trzeba rozpocząć tak naprawdę już w maju. Na samym jego wykonaniu się jednak nie kończy. Wyżnym elementem jest też sama prezentacja, która musi być zgodna z tradycją.
Wymieńmy osoby, które były autorami tego sukcesu i pomogły przy wieńcu na różnych etapach jego przygotowania:
Przy stelażu: Jerzy Latosiński, Daniel Kowalewski i Michał Olejniczak. Przy zbieraniu kłosów, ziół i traw: Jadwiga Fulczyńska, Justyna Fulczyńska, Elżbieta Olejniczak, Halina Kazimierczak, Stanisława Hopa, Anna Kochańska, Michał Olejniczak. Przy pleceniu wieńca: Jadwiga Fulczyńska, Justyna Fulczyńska, Wiesława Syta, Wiesłąwa Kosińska, Zdzisłąwa Turowska, Elżbieta Olejniczak, Justyna Duda, Magdalena Olejniczak, Michał Olejniczak, Magdalena Kowaleska. Kwiaty dostarczyli Zdzisława i Krzysztof Turowscy. Rekwizyty wykonali Edward Syta i Wiesław Sobol. Osobami, które prezentowały i ośpiewały wieniec, były: Sandra Łebek, Oliwia Hajewska, Oliwia Więckowska, Kinga i Julia Domasat, Magdalena Olejniczak, Elżbieta Olejniczak, Wiesława Syta, Wiesława Kosińska, Stanisław Słomiński, Wiesław Sobol, Edward Syta, Cezary Olejniczak, Michał Olejniczak i Magdalena Kowaleska.
 

 

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona