Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Projekt pod żaglami
20-09-2016

Projekt pod żaglami

Data wydarzenia: 20-09-2016

W dniach 12.09-17.09 młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim wzięła udział w drugim etapie międzynarodowego projektu „RAZEM OSIĄGNIEMY WIĘCEJ - GEMEINSAM KOMMEN WIR WEITER".

Projekt składał się z dwóch etapów: w części pierwszej, prowadzonej przez Fundację Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie, kilkunastoosobowe grupy młodzieży z ZSP Drawsko (Polska) i Richard-Hallman-Schule Trappenkamp (Niemcy) poznawały się nawzajem, zwiedzały Szczecin i okolice. W drugim etapie odbył się wspólny wrześniowy rejs niemieckim żaglowcem "Thor Heyerdahl".
Ten trójmasztowy szkuner noszący imię znanego norweskiego podróżnika Thora Heyerdahla, uczestnika dwóch wypraw transoceanicznych na tratwie „Kon-Tiki” i papirusowej łodzi „Ra”, mający ok. 50 m długości i 730 m2 powierzchni żagli był przez sześć dni dla polskich i niemieckich uczniów nie tylko miejscem niezwykłej morskiej przygody, ale też niepowtarzalną szkołą pod żaglami.
Słownictwo angielsko- niemieckie obejmujące cały takielunek, a więc ożaglowanie, omasztowanie i olinowanie statku łącznie z komendami wydawanymi przez kierowników wacht, sprawiało wszystkim na początku rejsu nie lada trudności. Jednak po pierwszym wyczerpującym „treningu lingwistycznym” każde następne prace na żaglowcu, związane zarówno z pracami porządkowymi, dyżurami w kambuzie, czynnościami podczas wacht, rozwijaniem i zwijaniem żagli, jak również z cumowaniem i odbijaniem od kei w zakresie sprawności komunikacyjnej przebiegały wzorowo. Współpraca i odpowiedzialność w przypadku tego projektu miały realny wyraz. Niemałą atrakcją były wspinaczki po wantach. Młodzież po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją obsługi pasów bezpieczeństwa każde wolne chwile na morzu chętnie wykorzystywała do wspinaczki po olinowaniu podtrzymującym maszty. Ten żaglowy park linowy był również swoistym testem odwagi i sprawności.
Trasa rejsu obejmowała zachodnią część Morza Bałtyckiego. Zatoczono pętlę mającą swój początek i koniec w porcie Kiel, a prowadzącą przez porty Faaborg i Marstal na duńskich wyspach Fiona i Ero. Łącznie przepłynęliśmy 115 mil morskich.
Kapitan żaglowca Werner von Unruh codziennie odbywał odprawy z uczestnikami rejsu informując o planie dnia, kursie statku, czynnościach na pokładzie  oraz o interesujących wartych obejrzenia obiektach w portach. Rejsowi towarzyszyła słoneczna pogoda, która sprzyjała podczas postojów na redzie morskim kąpielom. Załoga składająca się w większości z młodych ludzi tworzyła sprawnie działający, pomocny i przyjazny team, który sprawił, iż po krótkim czasie zachowywali się jak doświadczone wilki morskie.
Duże wrażenie wywarły na rejsowiczach małe malownicze duńskie porty, wypełnione magią, jakby wyjętą ze świata baśni Andersena. Urok wąskich uliczek, pastelowe fasady domków, tajemnicze zakątki i wszechobecna cisza tworzyły atmosferę tak bardzo inną od  tempa życia dużych miast.
Atrakcją kończącą pobyt na statku był Captains dinner, uroczysta kolacja kapitańska przeplatana śpiewem szant i radosną zabawą do późnych godzin nocnych. Jeszcze raz okazało się, że nic tak nie łączy młodych ludzi jak uniwersalny i ponadczasowy język muzyki i tańca.
W drodze powrotnej uczestnicy odwiedzili miejscowość Laboe, aby zobaczyć stojący na „wiecznych cumach” – naprzeciwko pomnika marynarzy- okręt podwodny U-995, podstawowy okręt Krigsmarine z okresu II wojny światowej, biorący udział w bitwie o Atlantyk.
Projekt „Razem osiągniemy więcej" mógł być zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Jugendakademie Bad Segeberg, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego.
Szczególną rolę w tym przedsięwzięciu spełniła Fundacja Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie, a zwłaszcza Magda i Falko Reichardt, którzy od lat z sukcesem realizują ideę tego miejsca, która sprowadza się m.in. do kreowania gościnnej przestrzeni sprzyjającej rozważaniom nad tożsamością religijną i kulturową, budowania porozumienia polsko-niemieckiego, działalności kulturalnej, jak i również krzewienia myśli Dietricha Bonhoeffera.
Opiekunami polskiej młodzieży była wicedyrektor ZSP w Drawsku Małgorzata Jasyk, nauczyciel j. niemieckiego Ireneusz Makowski oraz Piotr Bąkowski, nauczyciel j. angielskiego. Koordynatorem projektu była dyrektor ZSP w Drawsku Pomorskim Lidia Borzymowska.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona