Przeciw uzależnieniom i przemocy
04-10-2016

Przeciw uzależnieniom i przemocy

Data wydarzenia: 04-10-2016

W dniu 1 października 2016 roku na boisku „Orlik” przy ul. Złocienieckiej w Drawsku Pomorskim odbył się powiatowy piknik pod tytułem „Z rodziną i szkołą przeciw uzależnieniom i przemocy”. Patronatu honorowego udzielił Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa oraz Starosta Drawski Stanisław Kuczyński.

Piknik otworzył Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janusz Garbacz oraz Dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Anna Nowak. Imprezę prowadził Waldemar Kosek, praktyk, specjalista w sprawach uzależnień i przemocy oraz Dyrektor PCPR w Drawsku Pomorskim Alicja Krycka- Sumińska. Spotkanie o takiej tematyce miało przede wszystkim trafić do dzieci i młodzieży ze szkół, z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Drawsku Pomorskim i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku, do rodzin zastępczych z dziećmi, okolicznych mieszkańców, a także do pedagogów szkolnych, członków gminnych komisji i zespołów interdyscyplinarnych.
Celem głównym zadania była profilaktyka uzależnień: poruszono między innymi wątki uzależnienia od alkoholu, narkotyków i internetu. Na piknik zaproszono grupy specjalistów w zakresie profilaktyki ze wszystkich gmin Powiatu Drawskiego, którzy przedstawili swoje oferty. Mieszkańcy gmin mieli możliwość poznania osób zajmujących się uzależnieniami i przemocą, jak również mieli okazję doświadczyć alternatywnej profilaktyki wobec tradycyjnych metod pracy. Podczas pikniku zostały przeprowadzone konkursy sportowo-rekreacyjne, konkurs rysunkowy, zajęcia umysłowe – w tym quiz nt. wiedzy o profilaktyce uzależnień. Dużym przeżyciem dla uczestników pikniku był koncert młodzieży z MONARU w Marianówku, która zaprezentowała sposób na wyjście z uzależnień- zaangażowanie się w twórczość i pracę nad sobą.
Zadanie współfinansowane było z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w 2016 roku. Organizatorem pikniku było Stowarzyszenie „Filar”, które realizowało projekt we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, Powiatowym Dziennym Domem Samopomocy – Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Kulturalnym, Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Czaplinku oraz Domem Pomocy Społecznej w Darskowie.