Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

„Chodź, pomaluj mój świat”
26-10-2016

„Chodź, pomaluj mój świat”

Data wydarzenia: 26-10-2016

W dniach 8.09 - 19.10.2016 licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Andersa oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Złocieńcu brali udział w projekcie "Chodź, pomaluj mój świat", którego celem było utworzenie w Złocieńcu interaktywnego muralu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją koordynatora projektu - Joanny Turczyn.

"Od pierwszego dnia pełni zapału przystąpiliśmy do realizacji pomysłów. Było ich tyle ilu uczestników. Płot czasami wydawał się zbyt mały, by pomieścić wszystkie. Warsztaty plastyczne prowadzone przez Dorotę Izdebską dały szeroki wachlarz wiedzy, którą młodzi twórcy starali się wykorzystać podczas tworzenia projektów. Kartka chłonęła niczym gąbka. Deszcz nie był w stanie ostudzić zapału twórców. Dopiero mur nauczył pokory. Jego powierzchnia, struktura sprawiły, że mały uczył się od dużego, a duży od małego, uświadomił, że tylko razem mogą coś stworzyć, nie odbierając własnego indywidualnego spojrzenia na całość. Kiedy już wydawało się, że wygrał, to wspólne wejrzenie obalało przeszkodę, rodziło kolejny pomysł. 
O tym, jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma otoczenie, mogliśmy się przekonać już podczas tworzenia muralu. Refleksje można było niejednokrotnie usłyszeć podczas rozmów przechodniów wzdłuż malowanego płotu. Słyszeliśmy pytania: Czy będą kolejne murale w Złocieńcu? Podziękowania: Świetnie! W końcu i w naszym miasteczku jest barwnie, dziękujemy! Pochwały: Jak pięknie! Świetnie wyczarowałyście miasteczko na płocie! Oraz troskę: Nie jest Wam zimno? A może, jesteście głodne?  To dodawało licealistkom: Katarzynie Mazur, Oliwii Bartnik, Zuzannie Rutkowskiej, Kamili Szymkiewicz, Marcie Skrzypek z ZSP im. Wł.  Andersa oraz  trzecioklasistkom: Wiktorii Palińskiej, Zuzi Ramzie, Ani Szachewicz, Sandrze Kot ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Kusocińskiego skrzydeł do dalszej pracy. Do pracy nad muralem czynnie włączyła się społeczność lokalna, przedsiębiorcy. Tu należą się szczególne podziękowania Pani Kamili Włodarczyk, Panu Bogusławowi Udyczowi, Panu Andrzejowi Tobiaszowi, Panu Hubertowi Makarze za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Równolegle pracowała grupa muzyczna: Alicja Pawlak, Kałamarz Zuzanna Senkowska Wiktoria Ciechomska Paulina z ZSP im. Wł. Andersa w Złocieńcu pod okiem Gabrieli Maliny. Mural jest wielozmysłowy, interaktywny. Nie tylko można go zobaczyć, można go również usłyszeć. Muzyka bez muralu i mural bez muzyki to tylko zwykły mural i zwykła muzyka. Muzyka konkretna. Muzyka naszego miasta, dźwięki, z którymi część się oswoiła, których być może już nie słyszy stały się tematem. Montaż okazał się frajdą, ciekawym doświadczeniem i jednocześnie kreatywnym przedsięwzięciem. Powstał kod Qr, dzięki któremu każdy przechodzień w krótkim czasie na swoim telefonie komórkowym jest w stanie zapoznać się z muzyką. Zaskakujące okazało się doświadczenie podczas spaceru wzdłuż muralu ze słuchawkami na uszach. Domki ożyły, mural zaczął tętnić życiem. To pierwszy interaktywny mural! „Chodź, pomaluj mój świat” Wystarczyło hasło i z zapałem wyczarowali świat, którego stali się częścią. Młodzież i dzieci - każde z nich zostawiło cząstkę siebie. 19 października mogli się o tym przekonać, słysząc pochwały od:  Pani Dyrektor Złocienieckiego Ośrodka Kultury – Jolanty Smulskiej, Pana Józefa Szkandery, Pani Dyrektor ZSP im. Wł. Andersa – Beaty Miszewskiej - Kozłowskiej, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Kusocińskiego – Janiny Król, Pana Burmistrza Złocieńca – Krzysztofa Zacharzewskiego"
 
Realizacja projektu „Chodź, pomaluj mój świat” była możliwa dzięki EKDUS - programowi wspierającemu inicjatywy skierowane do młodych ludzi.

 

 

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona