Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Praktyczna lekcja geografii
22-11-2016

Praktyczna lekcja geografii

Data wydarzenia: 22-11-2016

W dniu 17 listopada 2016 r. grupa 20 maturzystów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do biogazowni firmy Poldanor S.A. w Giżynie.

Spółka Poldanor S.A. zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Duże ilości powstającego obornika i gnojowicy skłoniły firmę do szukania metod ich utylizacji. Najkorzystniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem było wybudowanie biogazowni przy fermach. Obecnie Spółka posiada ich 8, o łącznej mocy 7,4 MW. Zlokalizowane są one w Pawłówku, Płaszczycy, Kujankach, Koczale, Nacławiu, Świelinie, Uniechówku, Giżynie.
O ekologii, rolnictwie, czy alternatywnych źródłach energii sporo już napisano i równie dużo można na ten temat przeprowadzić lekcji. Po obiekcie uczniów i opiekuna oprowadził pracownik biogazowi. Kiedy jednak zobaczymy na własne oczy przynajmniej jeden z elementów wielkiej machiny współczesnego rolnictwa, wówczas w pamięci zostanie więcej obrazów.
Praktyczna lekcja geografii w terenie możliwa była dzięki życzliwości Zarządu firmy Poldanor S.A., w szczególności Zbigniewowi Bednarkowi. Opiekunem grupy był nauczyciel geografii Paweł Łuczko.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona