Moda na niepalenie
Data wydarzenia: 22-11-2016
Zniechęcanie młodzieży do sięgania po papierosy przypomina czasem syzyfową pracę. Wszelkie kampanie antynikotynowe przekazując wiedzę na temat zagrożeń związanych z paleniem papierosów, ograniczają się jedynie do aspektu informacyjnego. W dalszej perspektywie nie jest to dobrym posunięciem, gdyż statystyczny Polak świetnie zdaje sobie sprawę ze skutków palenia papierosów. Z tego powodu uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim postanowili w sposób niekonwencjonalny zaprezentować społeczności szkolnej kampanię antynikotynową.
W ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia 17 listopada 2016”, uczniowie zaprezentowali spektakl teatralny. Szkolni artyści przebrani za papierosy, czarne postacie z rysunkami „przeżartych” nikotyną płuc, symbolizujące zgubne konsekwencje nałogu oraz białe, symbolizujące rozum i zdrowie, tańczyli w rytm zwolnionych uderzeń serca na szkolnym korytarzu. Taniec symbolizował walkę dobra ze złym. Zwycięstwo białych postaci nad czarnymi, a następnie wypędzenie „papierosów" ze Szkoły - zakończyło przedstawienie.
- Uczniowie odgrywają ten spektakl po swojemu i każdego roku nieco inaczej. Mam z tego radość i satysfakcję, że oni nie odtwarzają raz przygotowanego przeze mnie scenariusza, ale go interpretują na swój sposób - podkreśla Joanna Mączkowska.
I faktycznie siła teatralnej wymowy jest wielokrotnie większa od słownej perswazji. Było to choćby widać po podejściu uczniów do rozdawanych na zakończenie ulotek. Czytano je uważnie. A zazwyczaj takie pisemne apele pozostają bez echa.
Celem niniejszej kampanii jest to, by stworzyć nową modę na niepalenie i zmotywować nałogowych palaczy do zmiany nawyków.