Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Równaj krok
22-12-2016

Równaj krok

Data wydarzenia: 22-12-2016

W dniu 15.12.2016 r. uczniowie klasy Ic Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w ramach planu współpracy z 12. Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu uczestniczyli w praktycznych zajęciach z musztry prowadzonych na placu apelowym jednostki.

Uczniów, będących pod opieką nauczyciela przysposobienia wojskowego Andrzeja Kowalewskiego oraz wychowawcy Sebastiana Statecznego, powitał dowódca jednostki pułkownik dyplomowany pilot Łukasz Andrzejewski – Popow. Szkolenie prowadzone było pod bacznym okiem doświadczonych żołnierzy zawodowych 12BBSP - st.sierż. Michała Lipińskiego, kpr. Sebastiana Szrajbera i szer. Pawła Szczepanika. Szkolenie miało na celu zgrywanie uczniów pierwszej klasy mundurowej w wykonywaniu elementów musztry indywidualnej i zespołowej oraz wpajanie nawyków z zakresu regulaminów SZRP i ceremoniału wojskowego. W trakcie nauki przeprowadzono zajęcia praktyczne z zakresu m.in. przyjmowania postawy zasadniczej i swobodnej, zwrotów w miejscu, oddawania honorów w miejscu i marszu. Umożliwi to angażowanie uczniów klas wojskowych (występujących w składzie pododdziału) do udziału w oficjalnych uroczystościach o charakterze patriotycznym lub patriotyczno-religijnym. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem wykonywali wszystkie ćwiczenia ujęte w poszczególnych zagadnieniach szkoleniowych.
Po zajęciach praktycznych z musztry uczniowie w sali projekcyjnej jednostki obejrzeli film w reżyserii Jerzego Zalewskiego pt. „Historia Roja”. Ta opowieść o dwudziestoletnim chłopaku tylko trochę starszym od naszych wychowanków pokazała, jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotycznym. „Historia Roja” to historia egzekwowania prawa tam, gdzie panowało komunistyczne bezprawie, opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Temat wymaga pogłębienia i będzie kontynuowany na zajęciach w szkole.
Pragniemy podziękować Dowódcy 12 BBSP oraz pozostałym osobom biorącym udział w zabezpieczeniu szkolenia klasy wojskowej za profesjonalizm oraz ciepłe przyjęcie uczniów, którzy w przyszłości mogą stać się żołnierzami mirosławieckiej jednostki.

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona