Rodziny zastępcze także potrzebują wsparcia
20-02-2017

Rodziny zastępcze także potrzebują wsparcia

Data wydarzenia: 20-02-2017

W dniu 15 lutego 2017 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim odbyły się warsztaty rozpoczynające cykl spotkań dla koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Celem warsztatów jest poprawa jakości, satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy. Ustalono, że spotkania te będą się odbywały co miesiąc.

W tym samym dniu odbyło się spotkanie dla rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie Powiatu Drawskiego. Warsztaty prowadziła Iwona Klimowicz – główny specjalista Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie.
Głównymi tematami spotkania były:
- grupy wsparcia,
- trudności i bariery występujące w pełnieniu funkcji rodzica zastępczego
- rola pieczy zastępczej w życiu dziecka
- piecza zastępcza jako opieka czasowa
- niebezpieczeństwa wynikające ze zbudowania nadmiernych więzi emocjonalnych z dziećmi.
Pani Iwona Klimowicz przedstawiła podczas spotkania prezentację porządkującą posiadaną wiedzę dotyczącą konfliktów. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na ograniczony dostęp do specjalistów, wynikający z ich braku na terenie powiatu. Ponadto rodziny zastępcze miały możliwość przedstawić swoje oczekiwania dotyczące obszarów wsparcia.