Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

„Anders” w walce z nowotworami krwi
11-04-2017

„Anders” w walce z nowotworami krwi

Data wydarzenia: 11-04-2017

W miniony poniedziałek wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Wł. Andersa w Złocieńcu intensywnie od rana pracowali, aby akcja Fundacji DKMS #KOMÓRKOMANIA przebiegała zgodnie z planem. O terminie przeprowadzenia i ogólnych zasadach akcji cała społeczność szkolna była informowana pod koniec marca. Nazwa akcji: #KOMÓRKOMANIA nie jest związana z modą na posiadanie najlepszych modeli telefonów. Odnosi się do ratowania życia za pomocą komórek, ale tych, które nosimy w swoim ciele. Liczba potencjalnych dawców jest nadal niewystarczająca. Tymczasem co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi…

   
Realizacja działania rozpoczęła się od przeprowadzenia akcji edukacyjno – informacyjnej, podczas której wolontariusze posługiwali się materiałami dostarczonymi przez przedstawicieli Fundacji DKMS, a także wykonanymi własnoręcznie plakatami promującymi akcję. Założenie było takie, aby jak najszersze grono osób dowiedziało się o założeniach akcji i sposobach pobierania komórek do przeszczepu. Na wolontariuszkach spoczywała najbardziej odpowiedzialna część projektu – dziewczęta musiały dowiedzieć się, w jaki sposób dokonywać rejestracji potencjalnych dawców i wypełniać dokumentację.
 
  W poniedziałek, 10 kwietnia br. nadszedł dzień, w którym można było zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce i podzielić się nią z  innymi. Młodzież przypominała osobom pełnoletnim o możliwości zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców Fundacji DKMS. Wolontariuszki instruowały osoby chętne w jaki sposób pobierać wymaz, przeprowadzały wywiady z ochotnikami i wypełniały formularze. Przykładem dla wszystkich uczniów stała się jedna z wolontariuszek, która zarejestrowała się jako pierwsza. Ostatecznie baza ewentualnych dawców Fundacji DKMS powiększyła się o grono 15 uczniów szkoły.
 
  Słowa uznania dla wolontariuszek: Doroty Karcz, Wiktorii Jarońskiej, Marty Skrzypek, Kamili Szymkiewicz, Zuzanny Tymorek, Wiktorii Banasiak, Alicji Stanek, Izabeli Strzelczak, Julii Szemiel, bez których realizacja tego ważnego zadania nie byłaby możliwa. Podziękowania należą się również Filipowi Tomczykowi, Szymonowi Gorowcowi, Martynie Literskiej, Sandrze Barankiewicz  (ich talent plastyczny okazał się nieoceniony przy tworzeniu plakatów), a także Kacprowi Pilarczykowi, głównemu fotoreporterowi akcji. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona