Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Genetyka dla edukacji i rodziny
25-04-2017

Genetyka dla edukacji i rodziny

Data wydarzenia: 25-04-2017

Maturzyści ze złocienieckiego Liceum o profilu biologiczno – medycznym wzięli udział w warsztatach pt. „Genetyka dla edukacji i rodziny”. Warsztaty odbyły się w Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zainteresowanie młodzieży wzbudziła prelekcja prof. Jana Lubińskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie patomorfologii i genetyki klinicznej. Słuchacze dowiedzieli się, że do skutecznego leczenia nowotworów konieczne jest poznanie ich genetycznego podłoża. Kolejny prelegent, dr Tomasz Gromowski, przedstawił kartę wywiadu rodziny i zasady tworzenia rodowodu, co stanowiło ilustrację jego wystąpienia pt. „Jak bronić się przed rakiem”. Następnym punktem programu był wykład dr Edyty Bolejko na temat roli składników żywności w zachowaniu zdrowia pt. „Działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne składników diety”.
Po części wykładowej uczniowie zwiedzali nowoczesne laboratoria, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, następnie brali udział w warsztatach, na których przeprowadzali PCR (metoda badania DNA), elektroforezę oraz oglądali chromosomy pod nowoczesnymi mikroskopami.
Udział licealistów w konferencji naukowej i warsztatach stanowi zwieńczenie trzyletniego okresu zgłębiania tajników biologii na zajęciach lekcyjnych.

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona