Na scenie Teatru Polskiego
25-05-2017

Na scenie Teatru Polskiego

Data wydarzenia: 25-05-2017

Teatrowi międzywojennemu i współczesnemu poświęcone zostały ostatnie zajęcia projektowe, które odbyły się 22 maja 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku.

Tradycyjnie już, aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie w niezwykle ciekawy sposób zaprezentowali przemiany następujące w polskim teatrze oraz ich wpływ na kulturę światową. Opowiedzieli również o gwiazdach sceny narodowej, jak Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz czy Leon Schiller oraz wybitnych reżyserach – Jerzym Grotowskim, Tadeuszu Kantorze, Józefie Szajnie i Henryku Tomaszewskim.
Pomysł stworzenia cyklu projektów we współpracy z Teatrem Polskim narodził się we wrześniu 2014 roku, kiedy to w Liceum Ogólnokształcącym powstała klasa o profilu humanistyczno – teatralnym. Łącznie do 2017 roku zrealizowane zostały cztery projekty - „Spotkania teatralne”, „X Muza”, „Młodzi i teatr” oraz „Bliżej Teatru”. W ich trakcie młodzież               z ZSP zgłębiała wiedzę z zakresu historii teatru od antyku po współczesność, uczestnicząc w 12 godzinach zajęć prowadzonych przez aktorów. Niemniej istotnym celem projektów był rozwój artystycznych pasji i uzdolnień uczniów. Efektem wielogodzinnych spotkań w ramach zajęć pozalekcyjnych były dwa spektakle – autorska sztuka „Przyspieszony rozwój” oparta na opowiadaniu uczennicy LO – Julii Trenki oraz jednoaktówka „Polowanie na lisa” na motywach sztuki Sławomira Mrożka. Oba zdobyły uznanie publiczności i reprezentowały Powiat Drawski podczas Wojewódzkich Prezentacji Amatorskich Zespołów Teatralnych.
Wszystkie projekty teatralne były realizowane i częściowo finansowane przez Stowarzyszenie „AKTYWNA SZKOŁA” działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku. Ich przeprowadzenie nie byłoby jednak możliwe bez pomocy partnerów - Powiatu Drawskiego i Gminy Czaplinek – którzy współfinansowali działania w ramach realizacji zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego”.