Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Konferencja w mundurze
29-05-2017

Konferencja w mundurze

Data wydarzenia: 29-05-2017

Najlepsi uczniowie z klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego uczestniczyli w Wojewódzkiej Konferencji Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Konferencja odbyła się w dniu 16.05.2017 r. w gminach Cedynia i Mieszkowice, gdzie ulokowany jest Rejon Pamięci Narodowej Cedynia-Gozdowice-Siekierki. Miejscowości te związane są z upamiętnieniem polskich walk nad Odrą - bitwy pod Cedynią (972r.), forsowaniem Odry (16 kwietnia 1945r.) oraz wbiciem pierwszego polskiego słupa granicznego w Czelinie (27 lutego 1945r.). Wydarzenia te łączą w całość historię ziem nadodrzańskich naszego województwa.
Konferencję rozpoczęto uroczystą zbiórką, przywitaniem gości oraz referatem historycznym. Na wystawie plenerowej zaprezentowano sprzęt techniczny potrzebny do budowy mostów oraz do przeprawiania się przez rzeki, m.in. kafar, trak, kutry i drewniane pontony. Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy złożyli kwiaty przy Pomniku Sapera. Na cmentarzu żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach uczniowie chwilą zadumy oddali cześć żołnierzom polskim, poległym podczas operacji berlińskiej i pochowanym na cmentarzu wojennym. Spoczywają na nim prawie dwa tysiące żołnierzy, z których znaczna część poległa podczas przeprawy przez Odrę. W budynku muzeum zgromadzone są pamiętniki po uczestnikach forsowania rzeki z 1945r., w tym rzeczy osobiste polskich żołnierzy, także te znalezione przy ekshumacjach – zdjęcia, dokumenty, odznaczenia, umundurowanie, urny z ziemią z miejsc walk drugiej wojny światowej. Na koniec  żołnierze z 5. Pułku Saperów w Podjuchach zaprezentowali sprzęt i wyposażenie używane podczas rozminowywania terenu.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie - Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych.  
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona