WTZ coraz bliżej
31-05-2017

WTZ coraz bliżej

Data wydarzenia: 31-05-2017

W poniedziałek 29 maja 2017 roku przedstawiciele administracji Powiatu Drawskiego uczestniczyli w roboczej wizycie w szczecińskim oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Omawiano potencjalne pola współpracy i możliwości pozyskania środków na różnorodne przedsięwzięcia społeczne.

W trakcie wizyty Anna Rąbel, pełniąca obowiązki Dyrektora szczecińskiego PFRON, omówiła projekty nakierowane na pomoc osobom niepełnosprawnym. Możliwości ich adaptacji w powiecie drawskim będą analizowane przez różne instytucje.
    Głównym tematem wizyty był proces tworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czaplinku, która mają zostać otwarte pod koniec bieżącego roku w budynku przy ulicy Wałeckiej 57, gdzie obecnie znajdują się warsztaty szkolne, przedszkole specjalne oraz nieodpłatna pomoc prawna. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne właśnie rusza rozbudowa przedszkola, natomiast w kilku niewykorzystanych pomieszczeniach swoją siedzibę znaleźć mają WTZ-y. Zmodernizowana zostanie także pracowania kulinarna, na której młodzież uczy się zawodu.
    W spotkaniu uczestniczyli Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, Sekretarz Powiatu Jacek Brzozowski, Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie Krystian Ignacak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Henryk Andrałojć, Zastępca Dyrektora PUP Agnieszka Kuropatnicka, Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim Izabela Krężołek oraz Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Mirosław Szulist.
   W warsztatach Terapii Zajęciowej będzie miejsce dla 35 osób. Będą tam realizowane zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, która przyczynia się do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika i umożliwia w miarę niezależne, samodzielne i aktywne życie. Utworzenie WTZ będzie możliwe pod warunkiem uzyskania dofinansowania z PFRON.