Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Maszyny wspierające życie
22-06-2017

Maszyny wspierające życie

Data wydarzenia: 22-06-2017

„Przyroda z człowiekiem – człowiek z przyrodą” - to innowacja pedagogiczna, w ramach której uczniowie klasy drugiej czaplineckiego Liceum o profilu ratownictwa medycznego 8 czerwca 2017 r. odwiedzili Stację Dializ w Drawsku Pomorskim.

Zarządzający placówką lek. med. Roman Radziszewski – nefrolog i internista - zaprezentował uczniom wysoce profesjonalny wykład na temat budowy nerek, układu wydalniczego i ich znaczeniu w funkcjonowaniu organizmu. Uczniowie dowiedzieli się o przyczynach chorób nerek, znaczeniu ich dysfunkcji w życiu człowieka, sposobach leczenia, kiedy i jak dokonuje się przeszczepów oraz na czym polega pomoc chorym „na co dzień”, w szczególności pacjentom dializowanym. Młodzież miała możliwość zapoznania się z całym procesem funkcjonowania stacji: od punktu uzdatniania wody – kontrola jakości fizyko-chemicznej wody - do odpowiedniego doboru stężeń parametrów dozowanych do dializatora. Zaprezentowana została praca maszyny dializującej – przepływ krwi, osmoza, podajnik jonów, oczyszczenie - czyli działanie aparatów ratujących życie. 
Na zakończenie spotkania młodzież odwiedziła pacjentów korzystających z maszyn dializujących. Wszystkie łóżka były zajęte. Doktor pokazał na żywo czym jest przetoka niezbędna podczas dializ. Można było zobaczyć krew krążącą poza ustrojem i wracającą do ciała.
Uczniowie wynieśli doskonałą lekcję, która pozwoli kształcić ich postawy wobec własnego organizmu.

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona