Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Podglądali na legalu
20-07-2017

Podglądali na legalu

Data wydarzenia: 20-07-2017

Czego brakuje w Powiecie Drawskim aby dogonić europejską czołówkę – tego przede wszystkim starali się dowiedzieć przedstawiciele powiatowej administracji podczas roboczej wizyty u niemieckich partnerów w powiecie Segeberg. Choć nie spotkali Angeli Merkel, mieli kompetentnych przewodników z którymi podpatrywali świat nowoczesnej technologii oraz usług społecznych i turystycznych na najwyższym poziomie.

Program wizyty przygotowany przez Starostę Powiatu Segeberg Jana Petera Schroedera, Przewodniczącego Rady Powiatu Segeberg Winfrieda Zylkę oraz Ruedigera Jankowskiego, pełnomocnika do spraw partnerstwa, umożliwił delegacji z Polski zapoznanie się z gospodarką regionu, funkcjonowaniem samorządu lokalnego, a także tamtejszym bogactwem historycznym i kulturowym.
- Współpraca partnerska z przyjaciółmi z powiatu Segeberg prowadzona jest przede wszystkim na poziomie szkół i wymian uczniowskich, a także jednostek podległych powiatowi, m.in. zajmujących się szeroko rozumianą pomocą społeczną – podkreśla Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, który przewodził polskiej delegacji. – Od czasu do czasu, aby zapewnić właściwą koordynację, ale także w celach poznawczych, w podróż musi wybrać się także kierownictwo. Ostatnio Niemcy odwiedzili nas, teraz przyszła pora na rewizytę.
Stronę polską reprezentowali, oprócz Starosty, także Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Mikołajczyk, Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janina Jung, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Elżbieta Motyl, a także kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu - Małgorzata Janda, Robert Patrzyński i Mirosław Piłatowski. Składu delegacji dopełniali Naczelnicy i pracownicy Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim Barbara Kotwica, Rafał Szczuchniak i Joanna Rudziewicz.
W czasie spotkań dyskutowano o współpracy w zakresie integracji młodzieży, wsparcia i rozwoju turystyki, inicjowania przedsięwzięć z zakresu przedsiębiorczości oraz ochrony środowiska. Z tego powodu uczestnicy odwiedzili urzędy miejskie w miejscowościach Wahlstedt, Kaltenkirchen i Bad Bramstedt, gdzie zapoznano się z zasadami ich funkcjonowania i współpracy z administracją powiatu. Zwizytowano też centralę straży pożarnej w Bad Segeberg oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w branży budowlanej. Delegacja zwiedziła również Firmę „Jungheinrich” – światowego lidera w produkcji wózków widłowych. Gospodarze pochwalili się także osiągnięciami w dziedzinie służby zdrowia. Zwizytowano klinikę w Bad Bramstedt, która specjalizuje się m.in. w reumatologii i immunologii, ortopedii dziecięcej, neurologii, chirurgii kręgosłupa, anestezjologii i geriatrii oraz rehabilitacji.
Wizyta przebiegła w bardzo dobrej atmosferze, a jej podsumowaniem było zaproszenie do złożenia rewizyty jesienią tego roku. Rewizyta obejmować będzie tematykę z dziedziny ochrony środowiska. Pobyt polskiej delegacji w zaprzyjaźnionym niemieckim powiecie stał się też oficjalną okazją do uhonorowania Przewodniczącego Rady Powiatu Segeberg Winfrieda Zylki tytułem „Zasłużony dla Powiatu Drawskiego”, który został mu przyznany uchwałą Rady Powiatu Drawskiego w październiku ub. roku.
Przypomnijmy, że zgodnie z umową o partnerstwie zatwierdzoną Uchwałą Rady Powiatu Drawskiego Nr XXI/148/2000 z dnia 9 czerwca 2000 r. celem współpracy jest wymiana poglądów i doświadczeń między radnymi i przedstawicielami organizacji samorządowych oraz pracownikami administracji obejmująca między innymi tematykę organizacji i zarządzania instytucjami powiatowymi, bezpieczeństwo publiczne, system szkolnictwa, opiekę socjalną i zdrowotną.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona