Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Rolnikom z pomocą
24-08-2017

Rolnikom z pomocą

Data wydarzenia: 24-08-2017

Zarząd Powiatu Drawskiego zebrał się dziś rano (23.08.2017r.) w celu uchwalenia stanowiska w sprawie sytuacji w rolnictwie. Było to 145 posiedzenie tego organu. Przytaczamy treść stanowiska w całości.

Stanowisko zostało podpisane przez wszystkich członków Zarządu i przesłane do Wojewody Zachodniopomorskiego, jako przedstawiciela Rządu RP w terenie:
 
„Zarząd Powiatu Drawskiego uprzejmie informuje o katastrofalnej sytuacji w rolnictwie na terenach gmin Powiatu Drawskiego, spowodowanej nawalnymi deszczami oraz nadmiernymi i ciągłymi opadami, w wyniku czego nastąpiło zalanie łąk oraz pól będących w programach środowiskowych. Nadmierne opady deszczu spowodowały m.in.: problemy ze zbiorem, koszeniem łąk, obniżeniem wartości zbóż oraz zasianiem poplonu ozimego.
 
       Po konsultacjach z rolnikami oraz specjalistami, Zarząd Powiatu Drawskiego uprzejmie wnosi o uruchomienie działań pomocowych dla branży rolniczej Powiatu Drawskiego poprzez:
          - przesunięcie o rok spłat kredytów rolniczych,
          - przyspieszenie wypłaty dopłat dla rolników,
          - zwiększenie dopłat do materiału siewnego,
          - zastosowanie abolicji w stosunku do rolników za niewywiązanie się określonych zadań,
      - powołanie jednej komisji wojewódzkiej, która stwierdzi fakt klęski spowodowanej nadmiernymi opadami (czerwiec 170 l/m2, lipiec 210 l/m2, do 20 sierpnia 160 l/m2),
          - interwencję w sprawie regulacji rzeki Drawy,
          - zajęcie stanowiska w sprawie szkód wyrządzanych przez żurawie oraz bobry.
 
Z uwagi na bardzo duże problemy ekonomiczne gospodarstw rolnych oraz możliwość wystąpienia dramatów ludzkich, prosimy uprzejmie o podjęcie działań pomocowych."
 
Zarząd obradował w składzie: Stanisław Kuczyński (Starosta), Jacek Kozłowski (Wicestarosta), Janusz Garbacz (Etatowy Członek Zarządu) i Janina Jung (Członek Zarządu).

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona