Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Integracja po góralsku
06-09-2017

Integracja po góralsku

Data wydarzenia: 06-09-2017

W ostatni dzień sierpnia br. nad jeziorem Okra w Drawsku Pomorskim odbyło się integracyjne spotkanie środowiskowych domów samopomocy z okazji dorocznego „Dnia Pieczonego Ziemniaka”.

Spotkanie to, organizowane przez Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy Ośrodek Rehabilitacyjno- Kulturalny w Drawsku Pomorskim, jest cykliczną imprezą kończącą lato. Każdego roku impreza ma inny motyw przewodni. W tym roku były nim góry i górale.
Do „Bacówki u Sławka” (stanica Skiff SLALOM) zawitali, pięknie przebrani po góralsku, podopieczni domów w Wałczu, Klępczewie, Krzęcinie, Drawnie, mieszkańcy domu pomocy społecznej w Darskowie oraz uczestnicy powiatowego domu samopomocy w Drawsku Pomorskim i filii w Złocieńcu.
Gości powitał Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy na góralską nutę. W imprezie uczestniczyła również Janina Jung - członek Zarządu Powiatu Drawskiego, Jolanta Banaszek i Joanna Kołodziejska z Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Henryk Andrałojć, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim Alicja Krycka- Sumińska wraz z Iwoną Joeks- Budzyńską, Dyrektor Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim Magda Madalińska, DyrektorDomu Pomocy Społecznej w Darskowie Wioletta Smolich oraz przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Drawsku Pomorskim.
W konwencję spotkania wprowadził zespół „Drawskie Słowiki” i „20 Plus Vat”, śpiewając ludowe przyśpiewki góralskie. Uczestnicy zaprezentowali rewię podhalańskiego folku, na męskich spodniach i koszulach widniały parzenice, kobiety zaś prezentowały chusty i piękne czerwone korale. Śpiewano „góralu, czy ci nie żal...”, „hej górol, se jo górol...” i odtańczono Hajduka! Prezentację podhalańskich tańców i śpiewu wzbogaciły iście zbójeckie konkurencje, jak wbijanie gwoździ na czas, rzut podkową i obieranie ziemniaków. Można było również samodzielnie wykonać  rękodzieło artystyczne,  posmakować tradycyjnych wiejskich przysmaków - sera, smalcu, małosolnych ogórków, wędzonej kiełbasy, pieczonych ziemniaków i chleba.
    Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspólną zabawę, do przyszłego roku,  Hej!
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona