Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Dożynki 2017 w Powiecie Drawskim
12-09-2017

Dożynki 2017 w Powiecie Drawskim

Data wydarzenia: 12-09-2017

W dniu 9 września br. na stadionie miejskim w Czaplinku odbyło się XV Powiatowe Święto Plonów. Organizatorem tegorocznych dożynek był Powiat Drawski przy współpracy z Gminą Czaplinek. Gospodarzami byli Starosta Drawski Stanisław Kuczyński i Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider.

Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona w czaplineckim amfiteatrze przez ks. Jacka Brakowskiego, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe, plony oraz chleb. Następnie uformowano barwny korowód, prowadzony przez Starostę i Starościnę dożynek - Zbigniewa Andziaka i Agnieszkę Drabiszczak.
Starosta Drawski dziękując rolnikom za tegoroczne plony podkreślił, że pomimo wyjątkowo ciężkiej tegorocznej sytuacji pogodowej, wszystkim rolnikom należy się podziękowanie oraz szacunek za trud, jaki wkładają w swoją pracę, a dożynki są tego wyrazem. Wkrótce potem nastąpił obrzęd dożynkowy „Misterium Chleba” - przekazanie na ręce Starosty Drawskiego i Burmistrza Czaplinka bochna chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż.
W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejsze i Najaktywniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego”. W tegorocznej edycji zwyciężyło sołectwo Darskowo (gm. Złocieniec), które za zajęcie I miejsca otrzymało bon pieniężny o wartości 4000 zł. II miejsce zajęło sołectwo Rzepowo (gm. Czaplinek), które otrzymało bon wartości 3000 zł, natomiast III miejsce i bon o wartości 2000 zł otrzymało sołectwo Bralin (gm. Kalisz Pomorski). Komisja konkursowa postanowiła przyznać 7 wyróżnień i bony o wartości 1000 zł dla sołectw: Chlebowo (gm. Ostrowice), Machliny (gm. Czaplinek), Sośnica (gm. Wierzchowo), Stare Worowo (gm. Złocieniec), Świerczyna (gm. Wierzchowo) i Zarańsko (gm. Drawsko Pom.) oraz Kluczewo (gm. Czaplinek). Tytuł „ZAWSZE PIĘKNE” w tym roku trafił do sołectwa Konotop.
W dalszej części uroczystości Starosta wraz z Burmistrzem przystąpili do podsumowania corocznej już tradycji – konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”.
I miejsce przyznano Gminie Czaplinek, która otrzymała bon pieniężny o wartości 2000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Kalisz Pomorski i Wierzchowo. Rozstrzygnięto też konkurs na „Najładniejsze Stoisko Promocyjne”. Zwycięzcą została Gmina Kalisz Pomorski, która otrzymała bon pieniężny o wartości 2000 zł. Gminy Czaplinek i Wierzchowo zostały wyróżnione i nagrodzone bonami w wysokości 500 zł.
Nagrody zostały jak co roku ufundowane przez Starostę Drawskiego. Laureaci otrzymali także nagrody od Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, które wręczał Stanisław Baliński, Przewodniczący Rady Powiatowej Powiatu Drawskiego ZIR.
Na stoisku promocyjnym Powiatu Drawskiego przeprowadzono konkurs wiedzy o powiecie drawskim, w którym główną nagrodą był rower. Duże zainteresowanie wzbudził konkurs lepienia pierogów, w którym udział wzięli włodarze gmin i powiatu oraz starostowie dożynek. Bezkonkurencyjny okazał się Wicestarosta Jacek Kozłowski, który ulepił najładniejsze pierogi i otrzymał główną nagrodę. Nad uczciwym przebiegiem współzawodnictwa czuwało jury, które pilnowało, aby praca była wykonana samodzielnie, chociaż można było korzystać ze wskazówek i podpowiedzi publiczności. Nagrodę specjalną - za najszybsze ulepienie pierogów, ufundowaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, otrzymała sołtys Broczyna, a zarazem Starościna dożynek Agnieszka Drabiszczak. Także lokalni sołtysi mieli okazję podjąć rywalizację w zakresie przeciągania liny, toczenia opony od ciągnika  oraz strzelania z paintballu.
Podczas tegorocznych dożynek wystąpił teatr „YES" z Czaplinka, lokalne zespoły ludowe – „My Emeryci" i „Violki Kibolki" z Kalisza Pom., „OdNowa", „Marianki", „Jarzębina" z Czaplinka, „Małolaty" z Wierzchowa, „Darskowiacy" z Darskowa oraz „Radość" z Linowna i „Pomorzanki" z Suliszewa. Na gitarze zagrał Jakub Połać, a wieczorem do wspólnej zabawy porwał wszystkich Andrzej Koziński, tancerze z programu „You Can Dance" oraz zespół „Disco Polo Show".
W tegorocznym święcie uczestniczyli m.in. Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Drawskiego Marek Banaszek, Wicestarosta Jacek Kozłowski, Etatowy Członek Zarządu Janusz Garbacz, Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider, Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski, Wójt Wierzchowa Jan Szewczyk, Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych, radni miejscy i gminni oraz sołtysi.
Starosta  Drawski Stanisław Kuczyński składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów. 

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona