Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Pociągiem do przyjaźni
14-09-2017

Pociągiem do przyjaźni

Data wydarzenia: 14-09-2017

W dniach od 27 sierpnia do 1 września 2017 roku uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku: Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum, a także Gimnazjum w Czaplinku wyjechali pociągiem na atrakcyjny pobyt do Niemiec w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

ZSP reprezentowali: Magdalena Olejniczak, Ewelina Kojder, Weronika Bujalska, Klaudia Ruchlewicz, Anton Kutsy, Marek Mokrogulski, Agata Kowalska, a Gimnazjum w Czaplinku: Iga Szafarz i Katarzyna Kwacz. Spotkanie z młodzieżą z centrum Stadtjugendpflege z Bad Schwartau obfitowało w liczne zajęcia integracyjne. Wizytę za granicą zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka języka niemieckiego w ZSP Czaplinek Małgorzata Hałuszczyk, wspierana przez nauczycielkę przedmiotów turystycznych Martę Gańską.
Już od pierwszych chwil spędzonych razem polscy i niemieccy uczestnicy znaleźli wspólny język, choć był on mieszanką niemieckiego, angielskiego i „migowego”. Chęć współpracy i poznawania siebie nawzajem spowodowała, że wszystkie punkty programu były odbierane przez uczestników z entuzjazmem, a nawet pojawiły się dodatkowe pozycje na liście zadań do realizacji, wynikające z inicjatywy i zaangażowania uczestników, zarówno polskich, jak i niemieckich. Wspólne zakwaterowanie i wspólne posiłki sprzyjały zacieśnianiu więzów. Wzajemna pomoc podczas gier i zabaw zespołowych, a także spontanicznego gotowania i pieczenia sprawiły tak wiele radości, że lawinowo pojawiły się kolejne inicjatywy.
Malownicza Lubeka z historyczną starówką pokazana przez przewodnika z innej, tajemniczej strony, zauroczyła uczestników. Wyprawa na nadbałtycką plażę do Timmendorf wprawiła młodzież w tak dobry nastrój, że długie godziny bawili się później rywalizując w minigolfa. Spotkanie z mieszkańcami i włodarzami miasta przy okazji festynu otwarcia nowego placu zabaw były okazją do poznania nowego burmistrza Bad Schwartau, doktora Uwe Brinkmanna. Wśród realizowanych zadań były m.in. wycieczka do parku rozrywki Serengeti, gdzie wśród szaleństw lunaparku młodzi ludzie poznali z bliska rodzime i egzotyczne gatunki świata zwierzęcego. Ponadto pragnienie aktywności fizycznej zaspokoiły planowe i dodatkowe zajęcia sportowe. Grupa zamieszkiwała w hali sportowej, która kusiła swoim wyposażeniem. Przylegający stadion oferował różne boiska, przestrzeń i doskonałą murawę. W pobliżu znajdował się basen. Rajd zadaniowy, czy nocna wędrówka po Bad Schwartau, czy też wspólnie zaplanowany wieczorek pożegnalny, to tylko niektóre atrakcje wynikające z bardzo dobrej integracji społecznej i europejskiej uczniów z Czaplinka z kolegami i koleżankami z kraju sąsiedniego.
Spotkanie w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży uzyskało dzięki staraniom organizatorów wsparcie finansowe z fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, za co bardzo dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę.
Kolejne spotkanie z młodzieżą niemiecką odbędzie się w Czaplinku w kwietniu 2018 roku, zaraz po świętach wielkanocnych. Zapraszamy gorąco gawiedź uczniowską z ZSP Czaplinek i Gimnazjum w Czaplinku. To wy możecie tym razem poznać rówieśników zza Odry, aby wspólnie ciekawie kształcąco i wychowawczo spędzić czas i zyskać nowe znajomości na przyszłość.
Zapraszamy!

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona