Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Paradoks nieskończoności
20-09-2017

Paradoks nieskończoności

Data wydarzenia: 20-09-2017

19 września br. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim po raz kolejny gościli na Uniwersytecie Szczecińskim. Młodzież drawskiego liceum – w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki – odwiedza Wydział Matematyki i Fizyki co roku.

Pobyt młodzieży na Uniwersytecie Szczecińskim,wraz z opiekunkami Joanną Skurczyńską i Anną Kłos, rozpoczął się od wykładu z fizyki połączonego z doświadczeniami prowadzonymi przez dr Marcina Olszewskiego. O mikrofizyce wody opowiedział uczestnikom prelekcji dr Waldemar Staroń. Uczniowie obserwowali ciekawe doświadczenia prezentujące nietypowe właściwości wody. Trzeci wykład poprowadzony przez dr Grzegorza Szkibiela dotyczył paradoksów nieskończoności. Młodzież poznała pojęcie zbioru przeliczalnego, zbioru nieprzeliczalnego oraz równoliczności zbiorów wraz z przykładami.
            Dla najwytrwalszych uczestników wykładów niespodziankę przygotował dr Arkadiusz Misztela, który po omówieniu algorytmu stabilnego dostosowania Gale’a – Shapleya zaprosił dwóch uczniów na katedrę auli do rozrysowania omawianego przypadku doboru par. Uczennica drawskiego liceum Natalia Arszyńska z pomocą młodszego kolegi świetnie poradziła sobie z zadaniem. W przerwach między wykładami młodzież miała okazję rozwiązywać zagadki, łamigłówki, sudoku i zagrać w cieszące się ogromnym zainteresowaniem kółko i krzyżyk w wersji 3D. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona