Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Powąchali prochu
25-09-2017

Powąchali prochu

Data wydarzenia: 25-09-2017

W dniu 21.09.2017r. klasa 2c o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w wojskowych odwiedzinach, czyli „Dniu Dostojnych Gości”, odbywającym się z okazji ćwiczeń DRAGON 17 na poligonie drawskim.

Uczniowie, pod opieką zastępcy dyrektora Katarzyny Witek oraz nauczycieli - Andrzeja Kowalewskiego i księdza Wojciecha Marcinkiewicza, mieli szczególną okazję wziąć udział w kulminacyjnym momencie ćwiczeń, tj. prezentacji dynamicznych możliwości bojowych pododdziałów. Ćwicząca grupa bojowa składała się z pododdziałów zmotoryzowanych, wyposażonych w kołowe transportery opancerzone Rosomak, wzmacnione przez pododdziały pancerne. Poczas działania taktycznego obserwowano śmigłowce wojsk lądowych wspierające pododdziały piechoty. Na niebie walkę powietrzną prowadziły samoloty Su22 i F16. Widoczny był efekt działania artylerii rakietowej WR40 Langusta oraz armatohaubic 155 mm Krab. Ćwiczenia były sprawdzianem współdziałania dowództw oraz walczących pododdziałów w ramach połączonych operacji obrony. 
W pokazach w Drawsku Pomorskim uczestniczył Wiceminister Obrony Narodowej Michał Dworczyk. Podczas briefingu zwrócił uwagę na zaangażowanie w ćwiczenie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz podnoszenie znaczenia szkolenia proobronnego w naszym kraju.
            Obserwując przebieg pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć realia współczesnego pola walki oraz „powąchać” prochu. Po pokazach uczniowie i zaproszeni goście udali się na prezentację statyczną sprzętu wojskowego, gdzie pokazano wszystko to, co najlepsze w naszym wojsku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najnowszą broń oraz wybrać ewentualny kierunek studiów na jednej z uczelni wojskowych.

            

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona