Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Jak nie zanudzić Czytelnika? To prawdziwa sztuka!
03-10-2017

Jak nie zanudzić Czytelnika? To prawdziwa sztuka!

Data wydarzenia: 03-10-2017

Uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odwiedził Robert Mazurek. Znany dziennikarz, felietonista, autor wielu wywiadów m.in. dla „Dziennika Gazety Prawnej” czy RMF FM, już po raz kolejny szkolił młodych redaktorów miesięcznika „Kontrast”.

„ABC sztuki dziennikarskiej, czyli jak nie zanudzić czytelnika”, taki temat zaproponował tym razem podczas dwudniowych warsztatów, przeprowadzonych od 29 do 30 września 2017 r.
- Nasze liceum jest jedyną szkołą średnią, w której Robert Mazurek prowadzi takie zajęcia. Jesteśmy wdzięczni, że w swoim napiętym kalendarzu znalazł czas właśnie dla nas - skomentowała Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego. 
            Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć każdy z uczestników musiał przesłać redaktorowi swój tekst, którego temat brzmiał: „Ciało”. Prowadzący przestrzegał, by do zadania piszący podeszli twórczo i unikali banałów. Młodzież wykorzystała różne formy dziennikarskie, ale nie każdy sobie z tym wyzwaniem  poradził. Zdaniem Roberta Mazurka najlepszy okazał się wywiad z transplantologiem, przeprowadzony przez  uczennicę pierwszej klasy Patrycję Sobczak. Warto dodać, że wszystkie prace zostały z autorami omówione podczas indywidualnych konsultacji, a to znaczy, że każdy dowiedział się, jakie błędy popełnił.
- Nie była to najmilsza część warsztatów, ale do krytyki jestem już przyzwyczajona i myślę, że jest ona motywująca - mówiła Daria Stachańska, która drugi raz brała udział w takich zajęciach.
Wśród innych praktycznych zadań było także pisanie informacji na podstawie otrzymanych depesz z Polskiej Agencji Prasowej. Zupełnie jak redaktorzy pracujący w profesjonalnych gazetach, młodzi adepci pióra mieli wyznaczony krótki czas na przygotowanie się.
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­-  To  było bardzo trudne. Gdy myślałam, że mam już dobrze napisany tekst, okazywało się, że muszę wszystko usunąć i napisać od nowa. Zbudować atrakcyjny lead, by przykuć uwagę czytelnika i wszystko w tempie - wspominała Magdalena Wyrzykowska, która w kaliskim „Kontraście” jest zastępcą reaktora naczelnego.           
Poza zajęciami praktycznymi R. Mazurek prowadził również wykłady. W pamięci młodzieży zapisały się cenne wskazówki dotyczące wywiadu. Mistrz zdradził uczniom kilka swoich sekretów. Opowiadał jak się do niego przygotowuje, jak prowadzi, a także jak tworzy. Przestrzegał przed ignorancją i nieprzygotowaniem do rozmowy. Redaktorzy szkolnej gazety poznali wiele ciekawych anegdot związanych ze sztuką dziennikarską.
            Uczniowie podziękowali Mazurkowi w niecodzienny sposób. Przygotowali muzyczny prezent: piosenkę „Hurt” ulubionego przez niego wykonawcy J. Casha. Na gitarach zagrali: Konrad Chwastek, nauczyciel historii i założyciel szkolnego zespołu „Distractor ” oraz Daria Stachańska, uczestniczka warsztatów.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona