Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Największa lekcja resuscytacji zaliczona!
18-10-2017

Największa lekcja resuscytacji zaliczona!

Data wydarzenia: 18-10-2017

16 października 2017 r., po tygodniach przygotowań, ponad 120 osób w murach drawskiego liceum wzięło udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób!

Oprócz licealistów i ich nauczycieli w akcji wzięli również udział drawscy strażacy, pracownicy Polomarketu, członkowie Grupy Medycznej Drawsko oraz Stowarzyszenia „Żarek”.
 
O godz. 11:00 wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej zostali przywitani i zapoznani z celem akcji przez Wicedyrektor Annę Ignacak, a następnie specjalistycznie przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy przez ratownika z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim Michała Walkiewicza. Potem każdy uczestnik akcji musiał samodzielnie wykonać resuscytację, czyli wykonać na fantomie po 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze. O godz. 12:00, wraz z kilkudziesięcioma tysiącami osób z całej Polski, uczestnicy rozpoczęli półgodzinną resuscytację. Do dyspozycji mieli 18 fantomów i nadzorujących szkoleniowców. Całość wydarzenia była rejestrowana audiowizualnie celem przedłożenia odpowiedniej dokumentacji do sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
Akcję po raz piąty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Data nie jest przypadkowa, bowiem 16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
 
Ta akcja miała na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważną umiejętnością jest udzielanie pierwszej pomocy, jak łatwo można się tego nauczyć i jak dużo może zmienić dobrze oceniona przez nich sytuacja i ich działanie.
 
Koordynatorem akcji była Anna Ignacak oraz uczennica Zosia Zbożnik.
 
Serdeczne podziękowania należą się osobom, które wsparły działania licealistów: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Drawsku Pom. Małgorzacie Zawile, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pom. Joannie Szewczyk, komendantowi powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim Pawłowi Dymeckiemu oraz zastępcy komendanta PSP Andrzejowi Podolakowi, Adamowi  Bolewiczowi oraz prezesowi Stowarzyszenia „Żarek" i opiekunowi Grupy Medycznej Drawsko Michałowi Walkiewiczowi.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona