Młodzi i samorząd. Kwitnie współpraca z Ukrainą
23-10-2017

Młodzi i samorząd. Kwitnie współpraca z Ukrainą

Data wydarzenia: 23-10-2017

W dniach 11-17 października br. Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina realizował projekt „Polsko-ukraińska młodzieżowa akademia samorządności 2017”, który został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

W projekcie wzięło udział 38 uczestników (po 19 z Polski i Ukrainy) – młodzież w wieku 16-18 lat oraz osoby pracujące z młodzieżą. Powiat Drawski reprezentowały uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim Alicja Borysiewicz i Małgorzata Diak z nauczycielką języka polskiego Anną Górzyńską oraz uczennica ZSP im. Gen. Władysława Andersa w Złocieńcu Anna Krochmal, wraz z opiekunem Szymonem Wiśniewskim, nauczycielem języka polskiego w tej szkole.
W projekcie udział wzięli również uczniowie i opiekunowie z powiatu gnieźnieńskiego, świdwińskiego, miasta Sulmierzyce i gminy Radomyśl nad Sanem. Ze strony ukraińskiej natomiast, uczestników do projektu zdecydowały się wysłać władze samorządowe miast Browarów, Humania, Radechowska i Ripek.
Projekt realizowany był w Połczynie Zdroju. W trakcie pobytu uczestnicy wzięli udział w warsztatach z 3 tematów: „Idea i praktyka wolontariatu”, „Samorząd terytorialny w Polsce” oraz „Społeczeństwo obywatelskie”. Zaprezentowali pozostałym uczestnikom swoje małe ojczyzny i dzięki wizycie w lokalnym urzędzie zobaczyli w praktyce, jak wygląda proces zarządzania samorządem. Wzięli również udział w realizacji inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności gminy Połczyn-Zdrój.